نوشتن مقاله از پایان نامه برای نشریات معتبر داخلی

انتشار 3 آذر 1400
مطالعه 6 دقیقه

یکی از مشکلات بزرگ دانشجویان در طول دوران تحصیلات تکمیلی، نگارش و ارسال مقاله به نشریات علمی است. در این مطلب میخواهیم در مورد نوشتن مقاله از پایان نامه برای نشریات معتبر داخلی صحبت کنیم.

نوشتن مقاله از پایان نامه برای نشریات معتبر داخلی

همواره نگارش مقاله بصورتیکه بتواند در مجلات معتبر پذیرش و چاپ شود، کار تخصصی، بسیار سخت و زمان بری است. معمولا با توجه به اینکه اکثر اهالی علم، بخصوص دانشجویان بدون آموزش درست و فقط با کمک برخی اساتید و دوستان خود شروع به نوشتن میکنند، در اکثر مواقع، دچار مشکل میشوند. نوشتن مقاله بدون آنکه شیوه درست مطالعه و برنامه ریزی پژوهش را بدانید، تنها هدر دادن زمان، انرژی و هزینه است. اما دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، برای اینکه بتوانند به اهداف تحصیلی خود برسند، باید مقاله چاپ کنند، در همین راستا، پیشنهاد میشود بجای تمرکز روی نگارش مقاله، از پایان نامه خود استفاده کرده و از آن مقاله تهیه کنید. در ادامه در مورد استخراج مقاله از پایان نامه بیشتر صحبت خواهیم کرد. 

تصویر
 

استخراج مقاله از پایان نامه

دانشجویان مقطع ارشد و دکتری، برای اینکه بتوانند ثابت کنند آماده فارغ التحصیلی هستند، باید پایان نامه خود را آماده و از آن دفاع کنند. پایان نامه در واقع عصاره دانشی است که دانشجو در این چند ترم آموخته است. معمولا با توجه به اینکه پایان نامه ها دارای موضوعات جدید و محتوای منحصر بفردی هستند و زیر نظر اساتید راهنما پژوهش و تدوین میشوند، انتظار میرود منبع قوی از موضوعات جدید علمی باشند که میتوان از آنها یک یا چند مقاله استخراج نمود. استخراج مقاله، همانطور که از نامش مشخص است، صرفا استفاده از مطالب و داده های خود پایان نامه است که دانشجو میتواند با رعایت یک سری اصول و نکات ریز، مقاله ای مناسب را تهیه نماید. فراموش نکنید، استخراج مقاله تنها کپی - پیست مطالب نیست و کسی که وظیفه استخراج مقاله را به عهده میگیرد، باید بتواند در تمام اجزای مقاله، وحدت و انسجام معنایی را ایجاد نماید. 

اصول کلی استخراج مقاله از پایان نامه

نوشتن عنوان مقاله: عنوان مقاله باید کوتاه و جذاب باشد. از کلمات کلیدی استفاده کنید و سعی کنید که عنوان مقاله، یک جمله خبری باشد. معمولا 6 الی 15 کلمه مناسب است.

چکیده: چکیده مقاله یکی از بخش های مهم مقاله است. همانطور که مشخص است، باید طوری نوشته شود که خواننده بتواند بدون نیاز به مطالعه محتوای اصلی، کلیات موضوع و هدف اصلی نویسنده را درک کند. با توجه به اینکه چکیده مقاله بسیار کوتاهتر از چکیده پایان نامه است، باید سعی کنید، به روشی درست، آن را خلاصه برداری کنید. تعداد کلمات چکیده مقاله معمولا بین 150 الی 250 میباشد.

مقدمه: متن مقدمه را به مطالب مربوط به زمینه سوالات و فرضیه های تحقیق محدود کنید. محتوای اضافی یا بخش هایی را که مستقیماً به دانش یا درک خوانندگان از سوال(های) تحقیق خاص یا موضوع (موضوعات) تحت تحقیق کمک نمی کنند، حذف کنید. با توصیف روشنی از سوالات، اهداف یا فرضیه هایی که تحقیقات شما را روشن می کنند، مقدمه را تمام کنید. برای بهتر شدن کار، میتوانید به مقالات مرتبط و جدیدالنشر چاپ شده استناد کنید. (مقدمه استاندارد حدود 2 صفحه است)

روش: در این بخش باید روش کار را توضیح دهید. همچنین باید اطلاعات کافی در زمینه نوع پژوهش، ابزار، نمونه ها، نحوه آزمایش و تجزیه و تحلیل داده ها را طوری توضیح دهید که خوانندگان بتوانند در صورت نیاز، پژوهش را دوباره تکرار کنند. در واقع این بخش نشان میدهد که مسئله ذکر شده چگونه مورد پژوهش و مطالعه قرار گرفته است. (2 الی 3 صفحه مناسب است)

بخش نتایج: هر سوال و فرضیه ای که در مقدمه مطرح شده است، باید برای آن نتایجی هم بنویسید. این بخش باید به سوال "چه چیزی پیدا کرده اید؟" پاسخ دهد. (بخش نتایج معمولا بین 4 الی 6 صفحه است)

بخش بحث: در مورد نتایج بدست آماده بحث کنید اما نباید عین نتایج را دوباره تکرار کنید. نتایج خود را با کار مقالات مشابه سایر پژوهشگران مقایسه کنید و دلایل برتری پژوهش خود را بیان کنید. بخش بحث بسیار مهم است و باید داده های خود را در این بخش ارائه کنید.(بخش بحث میانگین بین 4 الی 6 صفحه خواهد بود)

منابع: یکی از مهمترین بخش های هر مقاله علمی، بخش منابع و مآخذ است. باید به این نکته توجه کنید، مقاله ای مورد توجه قرار میگیرد که از منابع جدید و مرتبط به موضوع خود استفاده شده باشد، پس با توجه به موضوع مقاله، منابع را محدود کنید و تنها از منابع سه سال اخیر استفاده کنید.  (تعداد استاندارد منابع بین 10 الی 30 رفرنس میباشد)

تصویر
 

ارسال مقاله به نشریات داخلی

همانطور که میدانید در داخل کشور مجلات علمی مختلفی وجود دارند که نویسنده باید، قبل از ارسال مقاله، این نشریات را اعتبار سنجی کند. برای راحتی کار، نشریات داخلی معمولا در سه بخش تقسیم بندی میشوند. مجلات علمی - پژوهشی، علمی - ترویجی و علمی - تخصصی. 

مجلات علمی - پژوهشی: مجلات بسیار معتبری هستند که مقالات با موضوعات جدید را چاپ میکنند. هدف اصلی این مجلات، نوآوری در پژوهش و نشر یافته های جدید است. معمولا این مجلات بدلیل اعتبار بالای علمی و داوری سختگیرانه، دارای امتیاز علمی بالایی هستند و بیشتر از سایر نشریات مورد توجه اساتید، پژوهشگران و دانشجویان قرار داند.

مجلات علمی - ترویجی: مجلات علمی ترویجی، معمولا داده جدیدی ارائه نمیدهد و هدف آن ترویج علوم مختلف است. در واقع نویسنده تلاش میکند تا در مورد موضوع علمی خاصی، آگاهی خواننده خود را بیشتر کند. مقالاتی که ارسال میشوند میتوانند مقالات مروری یا تلفیقی از چند منبع باشند. این مجلات از نظر اعتبار علمی در رتبه دوم نشریات داخلی قرار دارد.

مجلات علمی - تخصصی: این مجلات معمولا وابسته به نهاد خاصی هستند و از نویسنده درخواست میکنند که در مورد یک موضوع علمی، مقالات خود را ارسال کنند. اما نکته ای دانشجویان و اهالی علم باید به آن توجه ویژه داشته باشند، این است که مقالات چاپ شده در این مجلات، مجوز رسمی از وزارت علوم، بهداشت یا دانشگاه آزاد ندارند. در واقع معمولا امتیازی به چاپ مقاله در این مجلات داده نمیشود و همانطور که گفته شد، تنها هدف از چاپ مقاله در این مجلات، ایجاد آگاهی است.

نوشتن مقاله از پایان نامه برای نشریات معتبر داخلی در موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند. اگر قصد استخراج مقاله از پایان نامه و سابمیت آن به نشریات داخلی را دارید، موسسه آذرگان میتواند در این راه به شما کمک کند. در ابتدا مجلات مورد تایید خدمتتان معرفی و پس از تایید نشریه، مقاله شما استخراج میشود. پس از استخراج، مقاله به فرمت مجله انتخابی در آمده و در کوتاهترین زمان سابمیت میشود. پس از سابمیت معمولا هر دو هفته یکبار از مجله پیگیر مقاله خواهیم بود تا سریعتر نتیجه آن مشخص گردد.

خدمات موسسه آذرگان

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


تصویر
 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش