خدمات ویراستاری مقاله بصورت تخصصی

انتشار 2 اردیبهشت 1400
مطالعه 4 دقیقه

یکی از مهمترین ترفند های بالا بردن کیفیت ادبیات هر متنی، انجام ویراستاری ادبی روی متن است. در این مقاله در مورد نحوه ویراستاری مقاله صحبت خواهیم کرد.

خدمات ویراستاری مقاله بصورت تخصصی

یکی از مهمترین بخش های فرایند تولید محتوا و نگارش مطلب در مورد هر موضوعی، ویراستاری آن است بطوریکه یک نوشته بدون ویرایش، یک نوشته خام محسوب میشود و انتشار آن خیلی مناسب نخواهد بود. هر چقدر هم که یک نویسنده، با تجربه و قوی باشد و بتواند در نگارش اولیه متنی خوب بنویسید، باز هم متن نیاز به بررسی و بازخوانی دارد، چون تجربه نشان داده متن اولیه هر نویسنده ای بدون شک دارای ایرادات جزئی و کلی متعدد خواهد بود. پس این تفکر که ویراستاری کاری اضافی و بیهوده است را دور بریزید، چون ویرایش یک متن، لازمه هر نوشته ای است.

ویراستاری چیست؟

بطور کلی، فرایند آماده سازی یک متن برای نشر بین کاربران و مخاطبان را ویراستاری میگویند. همانطور که میدانید متن نوشته شده برای اینکه با کیفیت مفهومی بالا در اختیار مخاطب خود قرار بگیرد، نیاز است تا ویرایش های متنوعی روی آن انجام بگیرد. ویراستاری باعث میشود متن مورد نظر از نظر ظاهری، مفهومی و دستور زبان، عاری از ایراد شود. همانطور که میدانید زمانی که مقاله یا کتابی نوشته میشود، تجربه نشان داده به احتمال خیلی زیاد، متن دارای ایرادات ریز و درشتی است که فقط با ویرایش آن حل میشود. ممکن است متن غلط املائی، ایراد دستوری یا مفهومی داشته باشد که خواننده با خواندن آن، بطور کلی هدف نوشته را فراموش کند و با خود فکر کند، چقدر نویسنده این متن فرد مبتدی بوده که نوشته او چنین ایراداتی دارد!!

تصویر
 

ویراستار به چه کسی گفته میشود؟

به کسی که از ابعاد متفاوتی متن را مطالعه و روی آن ویراستاری انجام میدهد ویراستار میگویند. کسی که میخواهد روی یک متن ویرایش انجام دهد، باید کاملا به  اصول نگارشی، دستوری و قواعد زبان ادبیات، تسلط داشته باشد و حتما اهل مطالعه باشد تا از آخرین اطلاعیه ها و قواعد فرهنگستان زبان فارسی مطلع باشد. تجربه ویراستار، یک فاکتور مهم برای اوست، چون برای ویرایش یک متن بیشتر نیاز به کار عملی است. البته کسی که کارش ویراستاری است، باید بداند، ویرایش متن باید طوری باشد که مفهوم و هدف نویسنده تغییر نکند و نظر شخصی خود را به متن تحمیل نکند. باید امانتدار کلام نویسنده باشد و سختی کار همین جاست، چون باید هم سبک اثر را حفظ کنند و هم ویراستاری متن را انجام دهند!

ویژگی های ویراستار خوب

صبر و حوصله: صبر و حوصله یک ویژگی خاص برای هر ویراستار است. ویراستاری کاری است که نمیشود با عجله انجامش داد. هدف ویراستاری این است که تمام ایرادات یک نوشته اصلاح شود و عجله درصد خطا را بالا میبرد، از این رو این کار نیاز به صبر و حوصله دارد.

اطلاعات عمومی بالا: همانطور که قبلا اشاره شد، مطالعه لازمه کار ویراستاری است و ویراستار باید در مورد مطالب با موضوعات مختلف، اطلاعات داشته باشد. مطالعه، گوش دادن به اخبار و سر زدن به منابع مختلف باعث میشود که ویراستار دارای دایره واژگان گسترده و قوی باشد.

دانش فنی بالا: داشتن دانش فنی و تخصص در تایپ مطالب میتواند به بالا بردن کیفیت ویراستار کمک کند.  یک ویراستار هر چقدر به تایپ و نرم افزار های مرتبط تسلط داشته باشد میتواند سریعتر و دقیق تر پروژه را پیش ببرد.

ویراستاری مقالات

متونی که به عنوان مقالات علمی آماده ارسال به نشریات معتبر داخلی و بین المللی می شوند، باید محتوای قوی و بدون ایراد داشته باشند. مقالات علمی توسط اساتید بزرگی که بعنوان داوران نشریات فعالیت میکنند، بررسی و داوری میشوند و داشتن ایرادات نگارشی، املایی یا مفهومی، دید خوبی ایجاد نمیکند و مقاله به مشکل میخورد. حتما باید بعد از نگارش مقاله، توسط ویراستار با تجربه و متخصص در موضوع، بررسی و ادیت شود.

تقسیم بندی انواع ویرایش ها

ویرایش ظاهری: همانطور که از اسم این نوع ویرایش مشخص است، ویراستار در آن تلاش میکند ظاهر و شکل متن را به دقت بررسی و ایرادات رسم الخطی، پاراگراف بندی را برطرف کرده و در متن، یک نوع انسجام ظاهری ایجاد کند.

ویرایش دستوری و زبانی: در این نوع ویرایش، ویراستار باید متن را از نظر قواعد دستور زبان بررسی و تمام ایرادات نوشتاری، املائی و زبانی، برطرف گردد. در این نوع ویرایش تلاش میشود با روانسازی جملات، مفهوم اصلی متن به خواننده راحت تر انتقال یابد.

ویرایش محتوایی: این نوع ویرایش به محتوای اصلی مقاله مربوط است و ویراستار تلاش میکند با بررسی متن و تغییر برخی کلمات و جملات (با حفظ مفهوم اصلی) به انتقال راحت تر مطالب به خواننده کمک کند. 

ویراستاری متون فارسی و انگلیسی در موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. اگر شما قصد چاپ کتاب یا ارسال مقاله به مجلات داخلی و خارجی دارید، میتوانید ویرایش مقالات خود را به ویراستاران مجرب و متخصص ما بسپارید. برای اطلاع از هزینه و زمان انجام این خدمات، میتوانید با کارشناسان موسسه تماس حاصل فرمائید.

تصویر
 

پروسه انجام ویراستاری در موسسه آذرگان

  • تماس با کارشناس موسسه یا ثبت سفارش از طریق سایت

  • ارائه مشاوره و برآورد هزینه و زمان ویراستاری توسط کارشناس و ارسال قرارداد

  • ارسال فایل وورد متن توسط مشتری

  • ارسال فایل به بخش ویراستاری و انجام آن در زمان تعیین شده.

سایر خدمات موسسه آذرگان

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...

 

تصویر
 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
ثبت سفارش
استخراج مقاله
ثبت سفارش
پارافریز مقاله
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه مقاله
ثبت سفارش
ویراستاری مقاله
ثبت سفارش