چگونه به ساده ترین روش کتاب چاپ کنم؟

انتشار 10 خرداد 1401
مطالعه 7 دقیقه

یکی از دغدغه های اساسی نویسندگان کم تجربه، نحوه چاپ کتاب است که شامل پروسه ای طولانی از جمله دریافت چندین مجوز است. در این مطلب میخواهیم بدانیم چگونه به ساده ترین روش کتاب چاپ کنم؟

چگونه به ساده ترین روش کتاب چاپ کنم؟

چاپ کتاب از دیرباز، یکی از بهترین راه های ثبت و اشاعه اطلاعات جدید علمی، ادبی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بین جوامع مختلف بوده است که حتی در عصر مدرنیزه هم میزان اثر گذاری خود را با وجود ابزار های اکترونیکی مشابه، مثل پادکست ها، سایت ها و نرم افزار های اطلاع رسانی،  از دست نداده است. در این مطلب میخواهیم بدانیم یک نویسنده کم تجربه چگونه میتواند کتابی به اسم خود مجوز گرفته و بچاپ برساند. اما در ابتدا باید بدانیم چگونه برای خود میتوانیم کتاب تهیه کنیم!

تصویر
 

از چه راه هایی میتوان فایل اولیه کتاب را تهیه کرد؟

تالیف کتاب: اولین راه برای اینکه کتاب داشته باشیم، این است که در زمینه ای که تخصص و تبحر داریم، کتاب بنویسیم. البته تنها داشتن تخصص ملاک بر داشتن استعداد نویسندگی نیست، چرا که باید قلم و ادیبات قوی هم داشت. داشتن تخصص یک بخش کار است و توانایی انتقال تخصص وروی کاغذ و انتقال به خواننده بخش دیگر آن است. نوشتن صفر تا صد کتاب کار بسیار زمانبر و تخصصی است که هر کسی در آن نمیتواند موفق باشد! نویسندگی علاوه بر اینکه میتواند یکی از بهترین راه های نشر یافته ها و داده های جدید علمی باشد، میتواند بعنوان منبع درآمدی برای مولف خود بشمار رود.

ترجمه کتاب های خارجی: دومین روش، ترجمه کتاب های معتبر و ارزشمند چاپ شده توسط نویسندگان خارجی است. این کار نیز مانند تالیف کتاب نیاز به تخصص زیادی دارد. در این روش شما باید با توجه به تخصصی که دارید، بدنبال کتاب های معتبر خارجی جدید النشر بگردید و سپس متن کتاب را ترجمه کنید. نکته مهمی که وجود دارد این است که ترجمه تخصصی کتاب، کار بسیار سختی است که نیاز به تسلط همزمان به زبان انگلیسی و موضوع کتاب دارد. یک موردی هم که وجود دارد این است که افراد به دنبال کتاب هایی میگردند که قبلا توسط سایر مترجمان ترجمه نشده باشند، چرا که فکر میکنند فقط در صورتی امتیاز پژوهشی میگیرند که آنها اولین مترجم باشند که دیدگاه کاملا اشتباهی است. ممکن است در بازار، بیش از 10 نوع ترجمه مختلف برای یک کتاب وجود داشته باشد که مورد عجیبی نیست؛ مهم کیفیت ترجمه است که بین کتاب ها تفاوت ایجاد میکند! در نتیجه لازم نیست بدنبال کتاب ترجمه نشده باشید. اگر کتاب خوب ترجمه و ویرایش شده باشد، قطعا هم امتیاز پژوهشی بالایی میگیرد و هم میتواند روی فروش کتاب حساب باز کنید.

تبدیل پایان نامه به کتاب: سومین روش استفاده از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد یا رساله دکتری است. همانطور که میدانید، دانشجویان ارشد و دکتری برای اینکه بتوانند فارغ التحصیل دانشگاه شوند، باید پایان نامه و رساله خود را زیر نظر اساتید خود، تدوین و نگارش کنند. از آنجائیکه معمولا محتوای پایان نامه ها دست اول است و از منابع بروز استفاده میشود، این انتظار میرود که محتوای آنها قوی باشد، از این رو بسیاری از دانشجویان از پایان نامه خود استفاده کرده و از آن کتاب استخراج میکنند. این روش بدلیل سادگی و سرعت بالای استخراج کتاب، بسیار مورد توجه دانشجویان قرار دارد، اما معمولا هدف از چاپ آن تنها دریافت امتیاز پژوهشی است، در همین راستا در تیراژ پایین چاپ میشوند.

پروسه چاپ کتاب

پس از اینکه فایل کتاب به یکی از روش هایی که گفته شد، تدوین و آماده شد، برای اینکه کار با سرعت و دقت بالاتری انجام گیرد، بهتر است نویسنده یا مترجم کتاب، کار را با ناشری معتبر ادامه دهد. به این صورت که نویسنده با بستن قراردادی با ناشر فایل کتاب را در اختیار او قرار میدهد تا مراحل چاپ کتاب را انجام دهد. (شیوه همکاری نویسنده و ناشر بایددر قرارداد ذکر گردد)

صفحه آرایی: همزمان با دریافت مجوز شابک، کتاب صفحه آرایی میشود. همانطور که میدانید هر کتابی بسته به موضوع و تعداد صفحات و البته سلیقه نویسنده، باید در یکی از قطع (اندازه) های استاندارد کتاب، صفحه آرایی شود و به نوعی صفحه آرایی همان زیبایی صفحات کتاب است. برای مثال معمولا کتاب های علمی در قطع وزیری و کتاب های کودک در قطع خشتی صفحه آرایی میشوند.

دریافت مجوز فیپا: پس از صفحه آرایی فایل نهایی، کتاب باید اقدام به دریافت فیپا شود. فیپا یا همان "فهرست نویسی پیش از انتشار" است که اطلاعات کتابشناختی کتاب مورد نظر را در صفحه ای موسوم به شناسنامه کتاب درج میکند. این مجوز از کتابخانه ملی دریافت میشود و حدودا 2 الی 4 هفته زمان میبرد. البته کتاب هایی با موضوع رمان یا شعر، زمان بیشتری برای دریافت مجوز نیاز دارند.

طراحی جلد: انتخاب طرح و جنس کتاب سلیقه ای است و نویسنده میتواند به کمک طراح، طرح و جنس پشت و روی جلد را انتخاب کند. طرح کتاب باید با موضوع کتاب هم خوانی داشته باشد اما به هر حال سلیقه ای است. جنس جلد کتاب هم انواع مختلف دارد که در ادامه میتوانید مطالعه بفرمائید. انواع جلد در چاپ کتاب عبارتند از: 

۱- جلد شُمیز. معادل انگلیسی این جلد Paperbacked book نام دارد. این جلد مقوایی یا جلد نرم و تقریباً نازک است که معمولاً با یک سیلیفون بر روی آن به کتاب الصاق می‌گردد. این جلد عمدتاً برای کتاب های درسی و کتاب های مختص کودکان استفاده می‌شود.

۲- جلد کاغذی. جلد کاغذی جلدی است که جنس آن از کاغذ است. معادل انگلیسی آن paper cover می‌باشد. جلد شمیز در مقایسه با جلد کاغذی علاقمندان زیادی دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳- جلد گالینگور. اگر کتاب هایی مانند دیوان اشعار حافط و یا پایان ‌نامه‌های دانشجویی را دیده باشید این کتابها دارای جلد گالینگور هستند. این جلد، جلدی ضخیم و محکم با رویه پارچه‌ای یا چرمی است.

۴- جلد سخت. جلد سخت تقریباً مانند گالینگور است اما در بحث طراحی روی جلد و روکشی کاغذی که بر روی جلد آن می‌آید با جلد گالینگور متفاوت می‌باشد. در جلد سخت اطلاعات کتاب بر روی کاغذی که روی جلد چسبیده شده است یا قرار گرفته است و می‌توان آن را جدا نمود می‌آید اما در جلد گالینگور اطلاعات کتاب بر روی خود جلد آورده می‌شود.

دریافت مجور ارشاد: پس از اینکه مجوز فیپا تهیه شد و طرح جلد نیز آماده شد، باید نسخه نهایی بهمراه نمونه طرح جلد، به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال گردد. برای دریافت مجوز ارشاد، معمولا متن کتاب مورد بررسی قرار میگیرد و اگر مورد خاصی نباشد بین 1 الی 2 ماه مجوز ارشاد صادر میشود، اما مواردی مانند کلمات نامناسب، توهین آمیز، موارد نامناسب قومیتی یا سیاسی باید طبق فایل اصلاحیه ارشاد، حذف یا با کلمه ای مناسب جایگزین شوند. پس از اصلاح، در صورتیکه مورد خاصی نباشد، مجوز ارشاد صادر خواهد شد.

صحافی و چاپ کتاب: در این مرحله کتاب آماده چاپ است. نوع چاپ بسته به تعداد نسخه ای که قرار است چاپ شود انتخاب میشود. مثلا برای تعداد محدود و زیر 200 نسخه از چاپ دیجیتالی و برای چاپ بالای 1000 نسخه از چاپ آفست استفاده میشود. 

دریافت اعلام وصول: در این مرحله ناشر موظف است چند نسخه از کتاب را به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کند. این مرحله برای تاییدیه نهایی ارشاد است تا ببینند فایلی که چاپ شده آیا همان فایلی است که مجوز گرفته است! در واقع اعلام وصول همان مجوز چاپ انتشار کتاب است. پس از دریافت اعلام وصول عملا پروسه چاپ کتاب به پایان میرسد.

تصویر
 

چگونه به ساده ترین روش کتاب چاپ کنم؟

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله، چاپ کتاب، ترجمه تخصصی، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ کتاب و مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند. شما میتوانید با ارسال فایل کتاب خود و عکس کارت ملی نویسندگان، به ساده ترین روش ممکن، کتاب های خود را در این موسسه چاپ کنید. تمام مراحل صفر تا صد چاپ کتاب در این موسسه انجام شده و پس از چاپ، کتاب ها از طریق پست به نویسندگان ارسال میگردد.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش