راهنمای تهیه و ترسیم چکیده گرافیکی یا تصویری

انتشار 18 مرداد 1401
مطالعه 9 دقیقه

ترسیم چکیده گرافیکی فقط در 5 مرحله. 5 مرحله مهم در ترسیم یک چکیده گرافیکی با کفیت و نرم افزارهای مورد نیاز طراحی چکیده گرافیکی به ترتیب آموزش داده شده اند. با مطالعه دقیق این مقاله قادر خواهید بود تا چکیده گرافیکی مقاله خود را در سیریع ترین زمان ترسیم نمایید.

راهنمای تهیه و ترسیم چکیده گرافیکی یا تصویری

عبارت چکیده گرافیکی، عبارتی است که این روزها در پروسه سابمیت فوری مقاله در مجلات معتبر خیلی شنیده اید. اکثر مجلات چه داخلی و چه خارجی در پروسه سابمیت، ارسال چکیده گرافیکی را جز موارد الزامی خود اعلام کرده اند. پیش از این در تخصص های زیست شناسی و شیمی تهیه چکیده گرافیکی مرسوم بود و نویسندگان مقالات علمی زیست شناسی و شیمی چکیده گرافیکی مقاله خود را ترسیم و به مجلات ارسال می نمودند. ولی امروزه پروسه ترسیم چکیده گرافیکی فقط مختص این دو تخصص نیست و در تمامی تخصص ها مجلات درخواست چکیده گرافیکی می کنند. از آنجایی که برای اکثر دانشجویان و نویسندگان مقالات علمی، پروسه تهیه و ترسیم چکیده گرافیکی بحثی جدید می باشد و آشنایی کامل با آن را ندارند، در این مطلب تصمیم گرفتیم تا به طور کامل شما را با چکیده گرافیکی و نحوه ترسیم آن آشنا سازیم.

چکیده گرافیکی (Graphical Abstract)

چکیده گرافیکی و یا چکیده تصویری خلاصه ای از آنچه هست که نویسنده مقاله علمی از ابتدای شروع پژوهش خود تا رسیدن به نتیجه نهایی مقاله انجام داده است، ولی در قالب گرافیک و تصویر. چکیده گرافیکی بسته به نوع تخصص مقاله می تواند با تصاویر و یا دیاگرام ها و نمودارها ترسیم شود. در برخی از رشته ها مانند علوم پزشکی، زیست شناسی، شیمی، معماری، کشاورزی و ... استفاده از تصویر در ترسیم چکیده گرافیکی آسان است زیرا در مراحل انجام پژوهش آزمایش ها و تحقیقاتی انجام می شود که خروجی هایی به صورت تصویر دارند. ولی در برخی از رشته ها به خصوص رشته های علوم انسانی مانند حقوق، علوم سیاسی، ادبیات و ... یافتن تصویر برای مراحل و نتایج پژوهش کار دشواری هست که برای ترسیم چکیده گرافیکی این نوع تخصص ها معمولا از نمودار و دیاگرام استفاده می شود.

هدف از ترسیم چکیده گرافیکی مقاله

چکیده گرافیکی یا گرفیکال ابسترکت (graphical abstract) یکی از انواع چکیده مقاله است. همان طور که اطلاع دارید هر مقاله می تواند 3 نوع چکیده داشته باشد. چکیده مقاله که به صورت متن هست و معمولا زیر 250 کلمه می باشد، چکیده مبسوط که بسته به نوع مجله ممکن است به زبان فارسی و یا انگلیسی خواسته شود که چکیده متنی بسط یافته است که معمولا زیر 1500 کلمه می باشد و چکیده گرافیکی که به صورت تصویر و گرافیک است و به صورت متن نمی باشد و اکثر مجلات علمی یا ژورنال‌های ISI مطرح دنیا از نویسندگان درخواست می‌کنند که همراه با مقاله یاmanuscript ارسال کنند. چکیده ای که با تصاویر و روابط دیاگرامی و اینفوگرافیک قرار است کل پروسه نگارش مقاله را برای خواننده بیان کند و خواننده با نگاه اول و بررسی چکیده گرافیکی در میابد که مقاله مرتبط با موضوع مورد نظر او هست یا نه و تصمیم به خواندن و یا نخواندن مقاله می گیرد.

هدف

اهمیت چکیده گرافیکی

بنابر آنچه که گفته شد، یکی از مهم ترین بخش هایی که باعث خوانده شدن مقاله و یا جذب خواننده می شود، چکیده گرافیکی است. بسیاری از ژورنال‌ها به تازگی از نویسندگان مقالات، چکیده گرافیکی که گویای کل متن و محتوا می باشد دریافت می کنند که در بررسی و داوری اولیه مقاله نقش به سزایی دارد. اکثر خوانندگان به دنبال افزایش سایتیشن و یا ارجاع دهی به مقالاتشان می باشند که وجود یک چکیده گرافیکی دقیق و واضح که معرف دقیق مقاله باشد، نقش مهمی در دانلود و مطالعه مقاله دارد که خود این امر سبب استفاده از مطالب مقاله در پژوهش جدید و ارجاع دهی به مقاله (افزایش سایتیشن مقاله) می شود. پس یکی از پر اهمیت ترین الزامات پذیرش و چاپ مقاله علمی در مجلات معتبر تهیه چکیده گرافیکی دقیق و باکیفیت می باشد.

اهمیت چکیده گرافیکی

راهنمای تهیه و ترسیم چکیده تصویری یا گرافیکی

به عبارت دیگر، چکیده گرافیکی در واقع به تصویر کشیدن خلاصه مقاله در قالب یک عکس است. رسم چکیده گرافیکی به دقت و مهارت بالایی در زمینه ترسیم و نرم افزارهای تخصصی مانند فتوشاپ نیاز دارد. که در ادامه نحوه ترسیم و استفاده از این نرم افزارها را بیان خواهیم کرد.

مراحل ترسیم چکیده گرافیکی

 1. مشخص کردن مطالب و بخش های اصلی

  در این مرحله باید عنوان مقاله، هدف مقاله، مخاطب مقاله و نتیجه مقاله را مشخص کنید. بعد از مشخص کردن و یادداشت کردن این موارد نوبت به مشخص کردن ارتباط و ترتیب این موارد در کنار یکدیگر است.

 2. مشخص کردن ترتیب و ارتباط بخش های مختلف مقاله

  در این مرحله روی کاغذ بخش های مهم مقاله که در مرحله قبلی مشخص شدند را پیاده کنید و ترتیب بخش ها را مشخص کنید و سپس به ترتیب و نحوه قرارگیری آنها را به یکدیگر متصل نمایید.

 3. استفاده از تصویر و دیاگرام

  در این مرحله اگر بخش های مهم که در مراحل قبلی مشخص و بر روی کاغذ نوشته شدند دارای تصویر خاصی هستند مانند تصویر از مراحل انجام آزمایش ، یا تصویر واکنش شیمیایی ، تصویر نتیجه بدست آمده مقاله یا هر تصویر دیگری که مخصوص همان مرحله هست. را مشخص کنید.

 4. مشخص کردن نحوه ترسیم مراحل و روابط آنها

  در این مرحله باید روابط و نحوه ترسیم را مشخص نمایید مانند اینکه این مراحل پشت سر هم هستند و باید با فلش به هم متصل شوند و یا به صورت چند شاخه و تقسیم بندی هستند. به طور مثال از بخش انجام تحقیق ممکن است 3 بخش تقسیم شود و سه نتیجه حاصل شود. همچنین باید نحوه ترسیم و یا شکل مراحل را مشخص کنید که تصویر باشند یا داخل دیاگرام و شکل های آماده باشند مانند تصاویر حبابی، مربع ویا هرنوع تصویر دیگر.

 5. وارد کردن در نرم افزار ترسیم

  در این مرحله تمامی مراحل و مواردی که روی کاغذ مشخص شده است را باید وارد یکی از نرم افزارهای زیر نمایید. تا ترسیم و دریافت خرروجی مناسب با فرمت اعلامی مجله، انجام شود.

نرم افزارهای ترسیم چکیده گرافیکی

نرم افزار های گرافیکی مناسب جهت ترسیم چکیده گرافیکی که هریک نسب به دیگری مزیت و برتری و یا نکات منفی دارد به ترتیب ساده ترین تا پیچیده ترین ارائه می شود، که می توانید چکیده گرافیکی را با یکی از این نرم افزارها ترسیم نمایید :

پینت Paint

پاورپوینت PowerPoint

کِم‌دراو ChemDraw

گیمپ Gimp

اینک‌اسکیپ InkScape

فوتوشاپ Adobe Photoshop

ادوب ایلاستریتور Adobe Illustrator

کورل دراو CorelDraw

افینیتی دیزاینر Affinity Designer

نرم افزار

نرم‎‌افزار Paint

پینت (Paint)، به شکل پیش‌فرض در ویندوز نصب شده و استفاده از آن هم آسان است. پینت مجموعه‌ای از ابزارهای طراحی است که در مقایسه با نرم‌افزارهای حرفه‌ای قابلیت‌های خیلی محدودی دارد. نرم افزار پینت این می‌تواند تصویر را در فرمت‌هایی مانند JPG، TIF، یا PNG ذخیره کند.

پینت

نرم‌افزار PowerPoint

پاورپوینت مجموعه خوبی از شکل‌های پیش‌ساخته و اشکال گرافیکی دارد که برای ساختن چکیده گرافیکی مناسب است. مجموعه ابزارها و قابلیت‌های پاورپوینت از نرم‌افزارهای حرفه‌ای کمتر است. با پاورپوینت می‌توانید خروجی چکیده گرافیکی‌را در قالب تصویر JPG، TIF، PNG یا فایل PDF ذخیره کنید.

پلورپوینت

کِم‌دراو (ChemDraw)

یک برنامه‌ حرفه‌ای برای طراحی و به تصویر کشیدن واکنش‌ها و ساختارهای شیمیایی است. با این برنامه می‌توانید حلقه‌ها، پیوندها، زنجیره‌ها، اتم‌ها، و گروه‌های عاملی را هم به شکل ساختاری و هم به شکل سه بعدی نشان دهید. این نرم‌افزار برای ترسیم چکیده گرافیکی تخصص های شیمی‌ و زیست‌شناسی مفید است.

کِم‌دراو

گیمپ (Gimp)

گیمپ برنامه‌ ای به صورت متن‌باز و نیمه‌حرفه‌ای برای طراحی گرافیک و ویرایش تصویر است. این برنامه تقریبا هم رده با برنامه های فوتوشاپ و ایلاستریتور ادوب هست، اما برخی قابلیت‌های پیشرفته‌‌ی مورد نیاز طراحان گرافیک را ندارد.

گیمپ (Gimp)

اینک‌اسکیپ (InkScape)

اینک‌اسکیپ نیز همانند گیمپ برنامه‌ ای به صورت متن‌باز و نیمه‌حرفه‌ای است که تقریبا هم رده با برنامه های فوتوشاپ و ایلاستریتور ادوب هست، اما برخی قابلیت‌های پیشرفته‌‌ی مورد نیاز طراحان گرافیک را ندارد.

 اینک‌اسکیپ (InkScape)

فوتوشاپ (Adobe Photoshop)

فوتوشاپ در صنعت طراحی گرافیک، نرم‌افزار استاندارد برای طراحی است. فتوشاپ غنی‌ترین مجموعه ابزارهای طراحی را در خود دارد و اگر امکاناتی حتی بیشتر از آنها بخواهید، انواع افزونه‌ها را هم پشتیبانی می‌کنند.

فوتوشاپ

ادوب ایلاستریتور (Illustrator)

ادوب ایلاستریتور هم مانند فتوشاپ از نرم افزارهای استاندارد صنعت طراحی گرافیک است. ایلاستریتور نیز مانند فتوشاپ غنی‌ترین مجموعه ابزارهای طراحی را در خود .

ادوب ایلاستریتور

کورل دراو (CorelDraw) برای ویندوز

کورل دراو برنامه‌ حرفه‌ای و پولی است که فقط قابلیت نصب روی ویندوز را دارد. از نظر پیچیدگی و میزان قابلیت‌ها شباهت زیادی به ادوب ایلاستریتور دارد.

کورل دراو (CorelDraw) برای ویندوز

افینیتی دیزاینر (Affinity Designer) برای مک

افینیتی دیزاینر برنامه ای‌ حرفه‌ای و پولی که قابلیت نصب روی مک را دارد. که این مورد نکته منفی این برنامه که قابلیت نصب و استفاده در هردو سیستم عامل را ندارد.

افینیتی دیزاینر

چند نمونه از چکیده های گرافیکی با کیفیت

چکیده گرافیکی

چکیده گرافیک

چکیده گرافیکی

چکیده گرافیکی

چکیده گرافیکی

چکیده گرافیکی

تضمین کیفیت ترسیم چکیده گرافیکی

اگر به نرم افزارهای اعلام شده تسلط کافی را ندارید حتما از متخصصین بخش گرافیک که در رشته و تخصص مقاله شما مهارت کافی را دارند، کمک بگیرید زیرا با توجه به آنچه که در خصوص اهمیت چکیده گرافیکی اعلام شد، باید دقت و زمان کافی برای تهیه و ترسیم چکیده گرافیکی صرف شود.موسسات معتبری هستند که به همراه تیمی حرفه ای خود و با تجربه چندین ساله در امر پذیرش و چاپ مقاله و متخصصین بخش گرافیک می توانند چکیده های گرافیکی کاملا تخصصی و با کیفیتی را در سریع ترین زمان ممکن طراحی و ترسیم کنند؛ که کیفیت چکیده گرافیکی تولید شده را هم تضمین می کنند.

پکیج ها و کیفیت های تهیه چکیده گرافیکی در موسسه آذرگان به شرح زیر است :

طلایی

طلایی

در پکیج طلایی ترسیم چکیده گرافیکی توسط کارشناس متخصص و خبره در تخصص مقاله و همچنین نرم افزارهای گرافیکی انجام می شود ولی دیگر بازخوانی و بررسی مجددا چکیده انجام نمی شود.

طلایی پلاس

طلایی پلاس

در پکیج طلایی پلاس تهیه و ترسیم چکیده گرافیکی توسط کارشناس متخصص در رشته مقاله و نرم افزارهای گرافیکی انجام می شود و چندین بار هم بازخوانی و بررسی می شود.

پریمیوم

پریمیوم

در پکیج پریمیوم علاوه بر اینکه ترسیم چکیده گرافیکی توسط کارشناس متخصص در رشته مقاله و نرم افزارهای گرافیکی انجام می شود و چندین بار هم بازخوانی و بررسی می شود، چکیده گرافیکی طراحی شده توسط مترجم نیتیو هم بررسی و بازخوانی می شود.

هزینه

هزینه ترسیم چکیده گرافیکی

هزینه ترسیم چکیده گرافیکی به عوامل و فاکتور های زیادی مانند کیفیت ترسیم بستگی دارد که در کدام یک از پکیج های طلایی ، طلایی پلاس و پریمیوم انجام شود. علاوه بر این، فاکتور زمان نیز در هزینه تهیه چکیده گرافیکیس تاثیر گذار است. چکیده گرافیکی در موسسه آذرگان در سه پکیج طلایی، طلایی پلاس و پریمیوم در سه بازه زمانی عادی، فشرده و فشرده پلاس انجام می شود.

مراحل ثبت سفارش تهیه چکیده گرافیکی

سعی کردیم در این مقاله شمارا با چکیده گرافیکی، انواع چکیده گرافیکی و نحوه ترسیم آن آشنا سازیم.اگر به نرم افزارهای معرفی شده تسلط داشته باشید و موارد اعلام یدر خصوص مشخصات چکیده خوب را رعایت کنید می توانید چکیده گرافیکی کاملا مناسب مقاله را تهیه نمایید. ولی اگر زمان و مهارت کافی را برای تهیه چکیده گرافیکی نداشتید، جای هیچ نگرانی نیست تیم حرفه ای موسسه آذرگان با شناخت کامل روال مجلات و سلیقه داوران می توانند در سریع ترین زمان چکیده گرافیکی کاملا با کیفیت را مناسب با مقاله شما تهیه نمایند.

ثبت سفارش

ثبت سفارش

پرداخت هزینه

پرداخت هزینه

تهیه چکیده گرافیکی

تهیه چکیده گرافیکی

تحویل سفارش

تحویل چکیده گرافیکی

چرا موسسه آذرگان

پوشش کامل زبان ها و تخصص ها

پوشش کامل زبان ها و تخصص ها

پشتیبانی از اکثر مجلات معتبر داخلی و خارجی

پشتیبانی از اکثر مجلات معتبر داخلی و خارجی

کیفیت و زمانبندی مطابق با نیاز شما

کیفیت و زمانبندی مطابق با نیاز شما

کنترل کیفیت نهایی توسط بازرس

کنترل کیفیت نهایی توسط بازرس

صدور گواهی کیفیت و فاکتور رسمی

صدور گواهی کیفیت و فاکتور رسمی

ارتباط مستقیم با مترجم, ویراستار و پشتیبان

ارتباط مستقیم با مترجم, ویراستار و پشتیبان

گارانتی تا زمان پذیرش و چاپ و انتشار

گارانتی تا زمان پذیرش و چاپ و انتشار

ارائه گزارش سرقت ادبی قبل و بعد از پارافریز

ارائه گزارش سرقت ادبی قبل و بعد از پارافریز

ضمانت پایین ترین تشابه ممکن برای پارافریز

ضمانت پایین ترین تشابه ممکن برای پارافریز

تایپ رایگان و ارائه فایل ترک چنج ویرایش کتاب

تایپ رایگان و ارائه فایل ترک چنج ویرایش کتاب

پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته

پشتیبانی 24 ساعته و 7 روز هفته

حفظ محرمانگی اسناد و فایل ها

حفظ محرمانگی اسناد و فایل ها

موسسه آذرگان

خدمات تهیه و ترسیم چکیده گرافیکی مقاله در موسسه آذرگان

ما در موسسه آذرگان با همراهی تیم مجرب و حرفه ای در بخش‌های استخراج مقاله از پایان نامه، ترجمه تخصصی و فرمت بندی و سابمیت مقاله آماده ایم تا آنچه را در چندین سال تجربه چاپ مقاله بدست آوردیم به همراه دانش و تکونولوژی نوین در اختیار شما فرهیختگان عزیز قرار دهیم. تا چکیده های گرافیکی با کیفیت عالی را در سریع ترین زمان تهیه نمایید.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

لطفا فایل مقاله را از طریق ایمیل و واتساپ موسسه آذرگان ارسال فرمایید تا کارشناس بخش مربوطه سفارش شما را ثبت نمایند.

تمامی خدمات موسسه آذرگان شامل 72 ساعت گارانتی کیفی هستند. لذا بعد از دریافت چکیده گرافیکی تا 72 ساعت می توانید اصلاحات و تغییرات خود را اعلام نمایید .

موسسه آذرگان دارای مجوز رسمی از وزارت ارشاد و نماد اعتماد الکترونیکی از اینماد است. بنابراین هیچگونه استفاده غیر قانونی از مطالب ارسالی انجام نمی شود. یکی از مهم ترین اصول موسسه آذرگان حفظ محرمانگی اطلاعات و فایل های ارسالی مشتریان عزیز می باشد و تمامی ارکان این مجموعه ملزم به رعایت اصول محرمانگی و حفظ حریم خصوصی مشتریان هستند.

سوالات بیشتر
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش