پروسه چاپ مقاله در مجلات معتبر

انتشار 19 خرداد 1398
مطالعه 5 دقیقه

یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ، بخصوص دانشجویان دکتری ، داشتن مقالات چاپ شده ، در مجلات معتبر بین المللی است. در این مطلب در مورد پروسه چاپ مقاله در مجلات معتبر مطالبی را مطرح خواهیم کرد.

پروسه چاپ مقاله در مجلات معتبر

در جهان ، یکی از بزرگترین راه های انتقال یافته های جدید علمی نوشتن مقاله و چاپ آن در ژورنال های معتبر بین المللی است. چاپ مقاله با دو هدف کلی  انجام می شود. اولی ثبت یافته ها و جلوگیری از سرقت علمی و دومی استفاده سایر پژوهشگران از مقالات برای ارتقای یافته ها و بهبود نتایج آن. همچنین در قرن اخیر همواره بهترین پیشرفت های علمی در شاخه های پزشکی ، صنعتی و علوم پایه ، از دل مقالات علمی چاپ شده محققان بدست آمده است و اهمیت به این موضوع ، می تواند نتایج علمی بسیار بزرگی را رقم بزند. در سال های اخیر ، در کشور ما نیز ، به موضوع چاپ مقاله نگاه ویژه ای شده است و دانشجویان برای دریافت دو نمره پایان نامه ارشد ، تقویت رزومه برای مصاحبه دکتری ، دفاع از رساله دکتری و فارغ التحصیلی از آن ، نیاز به چاپ مقاله دارند. اما همانطور که می دانید چاپ مقاله به این راحتی ها نیست و پروسه ای دارد. در ادامه پروسه چاپ مقاله در یک ژورنال بین المللی را مورد بررسی قرار می دهیم.

پروسه چاپ مقاله

تهیه مقاله : برای چاپ مقاله ، اولین قدم داشتن مقاله است که یا باید مقاله نگارش گردد ، یا باید از پایان نامه یا رساله استخراج گردد. نگارش مقاله بسیار زمان بر و نیاز به صرف هزینه و انجام پژوهش ها و تحقیقات میدانی دارد که برای کسانی که محدودیت زمانی دارند ، مناسب نیست ، در این حالت بهتر است از پایان نامه دوره کارشناسی ارشد یا رساله دکتری ، مقاله یا مقالاتی را استخراج کرد.

ترجمه مقاله : اگر مجلات بین المللی مد نظر باشد ، قدم بعدی ترجمه مقاله است. همانطور که میدانید مقالات علمی به دلیل داشتن اصطلاحات و عبارات تخصصی ، نیاز به مترجمی دارند که علاوه بر تسلط روی زبان انگلیسی ، با موضوع مقاله هم کاملا آشنا باشند و در رشته مورد نظر تحصیلات آکادمیک داشته باشد. ترجمه و ویراستاری دقیق مقاله ، یکی از مهمترین عوامل موفقیت یک مقاله در پروسه داوری است.

انتخاب مجله : پس از این که مقاله آماده شد ، باید به دنبال ژورنال های مرتبط با موضوع مقاله بگردیم. همانطور که می دانید ، هر نشریه ، موضوعات علمی را به صورت تخصصی مورد بررسی قرار می دهد و در هنگام انتخاب مجله ، باید به این موضوع توجه شود که موضوع مقاله در زیر مجموعه اهداف مجله قرار داشته باشد و به اصطلاح هم اسکوپ باشند.

فرمت بندی : مقاله قبل از اینکه به نشریه انتخابی سابمیت گردد ، باید طبق اصول و چارچوب مجله فرمت بندی شود. این بخش در قسمت راهنمای نویسندگان قابل رویت است و رعایت تمام نکات ذکر شده ، برای تمام مقالات مقالات الزامی است.

سابمیت مقاله : پس از فرمت بندی ، مقاله آماده سابمیت به مجله است. این کار توسط سیستم سابمیت مجله انجام شده و فایل pdf مقاله در بخش مربوطه بارگذاری میشود.

بررسی اولیه مقاله توسط ادیتور : پس از سابمیت مقاله ، بصورت میانگین مقاله 3 تا 5 هفته در دست ادیتور مجله قرار میگیرد و تیم تخصصی مقاله را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار میدهند. در این مرحله چکیده مقاله خوانده شده و اسکوپ کار ، با اهداف مجله مقایسه میگردد ، در صورت دور بودن مقاله از اهداف مجله بدون داوری ریجکت میگردد. همچنین یکی از مهمترین مواردی که در این مرحله مورد بررسی قرار می گردد ، بخش منابع و رفرنس های آن است. برای مجلات معتبر بیشتر رفرنس دهی به مقالات 3 سال اخیر اهمیت دارد و منابع قدیمی مورد قبول نیست.

داوری : پس از اینکه مقاله از فیلتر اولیه مجله عبور کرد ، برای داوری ارسال میشود. معمولا هر مجله حداقل 3 داور دارد که مقاله را مورد بررسی قرار می دهند و سه حالت پیش میآید. 1. مقاله استاندارد است و پذیرش میشود 2. مقاله ایرادات جزئی دارد ، اصلاحیه می خورد و پس از برطرف شدن مورد پذیرش قرار می گیرد 3. مقاله ایرادات کلی دارد و به نویسنده ریجکت می گردد.

نامه پذیرش : پس از اینکه مقاله داوری را با موفقیت طی کرد ، از طرف مجله ، نامه پذیرشی به ایمیل نویسنده مسئول ارسال می گردد. نامه پذیرش حاوی عنوان و iSSN مجله ، عنوان و نام نویسندگان مقاله و تاریخ چاپ به همراه امضای ادیتور مجله است.

چاپ : زمان چاپ و نمایه شدن حدودی مقاله ، معمولا در نامه پذیرش ذکر میگردد و این زمان ، بستگی به خود مجله دارد. برخی مجلات فصلنامه و برخی سالنامه هستند. 

نقش موسسات پژوهشی در پروسه چاپ مقاله

همانطور که ملاحظه فرمودید ، آماده شدن مقاله تا زمان پذیرش و چاپ ، بسیار پروسه طولانی دارد و این پروسه بسیاری از دانشجویان و اساتید را به مشکل انداخته است ، از این رو نقش موسسات در این زمینه بسیار پر رنگ خواهد بود. این موسسات با تعاملات و رایزنی هایی که با سردبیران مجلات مختلف دارند می توانند پروسه چاپ مقاله را تسریع بخشند.

موسسه آذرگان

یکی از بهترین موسسات فعال در زمینه های پژوهشی موسسه آذرگان است. این موسسه توانسته است با گردهم آوردن متخصصان و کارشناسان متعهد و مجرب در بخش های مختلف علمی ، علاوه بر افزایش درصد پذیرش ، پروسه چاپ مقالات را به صورت قابل توجهی کاهش دهد. در ادامه با بخشی از فعالیت های موسسه آذرگان آشنا میشویم.

خدمات موسسه آذرگان در قبال چاپ مقاله

  • استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و رساله دکتری (2 الی 3 روز)

  • ترجمه فوق تخصصی متون علمی ( 3 الی 7 روز)

  • فرمت بندی و سابمیت مقاله

  • پذیرش و چاپ مقاله 

موسسه آذرگان ، بهترین موسسه ارائه دهنده خدمات پژوهشی و چاپی

تصویر

برای ثبت سفارش لطفا کلیک کنید

 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش