پر کاربرد ترین نرم افزارهای طراحی و معماری

1392 بازدید
0 دیدگاه
پر کاربرد ترین نرم افزارهای طراحی و معماری
در این محتوا به معرفی نرم افزارهای پرکاربرد رشته معماری و قابلیت های آنها می پردازیم. همچنین برای آموزش جامع، لینک دانلود کتابهای آموزشی را قرار داده ایم.
دوشنبه ، 28 خرداد 1397

پر کاربرد ترین نرم افزارهای طراحی و معماری

 سایت Folk یک آمار کلی و دقیق از 50 شرکت معماری در جهان را از نرم افزاری هایی که برای طراحی مورد استفاده قرار می دهند، منتشر کرده است. سایت آماری Folk به همراه سایت معماری آرشیتکت، 928 مورد از انواع کار و وظایف طراحی در این 50 شرکت برتر معماری از 300 شرکت طراحی و معماری که در جولای 2013 معرفی شده اند، مورد بررسی و مورد قرار داده است.
به طور خلاصه برای مهارت های موجود توسط نرم افزار، شرکت های معماری در حدود ۷۰% Revit، و 50% از نرم افزار Autocad استفاده می کنند.برنامه Skech up جزء سه نرم افزاری به شمار می رود که بیشترین استفاده را در میان تمام برنامه ها داراست. شاید در نگاه اول Skech up بسیار قدیمی و ساده به نظر بیاید، اما ساده و راحت بودن، در کنار سازگاری با پلاگین V-Ray از قابلیت های بالای این نرم افزار به شمار می رود.

اگرچه در کشور ما اگر به بیشترین شرکت های طراحی و معماری مراجعه کنید، متوجه این امر می شوید که برای مدل سازی (Modeling) بیشتر از نرم افزار مکس و موتور رندر V-Ray استفاده می کنند. به وضوح می توان دید بیشتر شرکت های بزرگ طراحی موفق، از برنامه ها و نرم افزارهای شرکت Autodesk بهره می برند. سایت Archinect، پنجاه شرکت بزرگی که از این نرم افزارها استفاده می کنند را منتشر کرده است.

نرم افزار Auto Cad

کاربرد نرم‌افزار: ترسیم نقشه‌های معماری بصورت دوبعدی و سه‌بعدی

معرفی نرم‌افزار

عبارت AUTO CAD برگرفته از کلمات‌: Automatic Computer Aided Design می‌باشد که به معنای طراحی یا نقشه‌کشی به کمک کامپیوتر است. امروزه علوم بیشماری پا به عرصه زندگی بشر نهاده‌اند که هر یک نرم افزار خاص خود را می‌طلبد‌. همچونPowermil در بخش صنعت solidwork در بخش دکوراسیون یا  Archicad در بخش طراحی معماری و‌… که قطعاً جوابگوی کار آن علوم نیز می‌باشند.

با این وجود هنوز متخصصی را نمی‌یابید که حداقل در حد ابتدایی با نرم افزار Auto Cad آشنا نباشد، با وجود آنکه که قدمت این نرم‌افزار زیاد می‌باشد‌، کار با آن بسیار راحت است و هم اکنون متخصصین بسیاری در سراسر جهان در رشته‌های مختلف به طور گسترده‌ای از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند، دلیل بر این مدعا اینکه هر ساله شرکت Autodesk طراح نرم افزار Auto Cad نگارش‌های جدیدی از این نرم‌افزار را به بازار ارائه می‌کند.

بی‌شک می‌توان گفت Auto Cad یکی از قوی‌ترین و در عین حال کاربردی‌ترین و دقیق‌ترین نرم افزارها در ترسیم نقشه‌های معماری، سازه‌ای، تأسیساتی، صنعتی و الکتریکی می‌باشد. توسط این نرم افزار می‌توان نقشه‌های ساختمانی یا صنعتی را به صورت دو بعدی یا سه بعدی شامل پلان، نما، مقاطع و دتایل ها با دقت بسیار بالا ترسیم نمود. دقت این نرم افزار به حدی است که در ذهن نمی‌گنجد یعنی با هشت رقم پس از ممیز، که بسیار بالاست.

نرم افزار Revit

کاربرد نرم‌افزار: ترسیم نقشه‌های حرفه‌ای معماری

معرفی نرم‌افزار

این نرم‌افزار برای رسم نقشه‌های حرفه‌ای ساختمان به کار می‌رود و از قابلیت ساده کردن پروژه‌های بزرگ و ایجاد تغییرات در کمترین زمان ممکن پشتیبانی می کند. نرم افزار Revit قادر است پروژه‌های شما را از ابتدا تا انتها ایجاد و از طریق تصویرسازی حرفه‌ایی تصویر دقیقی از پروژه ارائه دهد. هدف از ساخت این برنامه مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) است. این برنامه از طراحی معماری پایدار، تشخیص روابط، برنامه‌ریزی ساخت و ساز، و نقشه‌های ساختمانی پشتیبانی می‌کند، ضمن اینکه به انجام کار مشارکتی با مهندسین، پیمانکاران، و صاحبان ساختمان کمک ارزنده‌ایی می‌کند. کلیه‌ی تغییرات طرح در راستای این مسیر و در طول توسعه طرح و ایجاد فایل‌های مستند، برای هماهنگی بیشتر فرآیندهای ساخت و ساز و ارائه‌ی مستندات قابل اعتماد به طور خودکار بروزرسانی می‌شود.

دانلود pdf آموزش نرم افزار Revit

نرم‌افزار Skecth Up

کاربرد نرم افزار: نرم افزاری بسیار مفید و سودمند در انجام طراحی های سه بعدی

معرفی نرم افزار SketchUp

SketchUp نرم افزاری قدرتمند در زمینه طراحی سه بعدی سریع، ارائه پیش طرح، اتود حجمی، کنترل احجام و ویرایش سطوح و سایه ها در فرآیند طراحی معماری، معماری داخلی و طراحی شهری می باشد. این نرم افزار که ورژن های توسعه یافته آن محصول تحقیقات کمپانی هایی چون Google و Trimbleمی باشد، به کاربران قابلیت های بسیار زیادی را در زمینه ایجاد محیط های مجازی سه بعدی ساختمانی می دهد. در این نرم افزار کاربران می توانند اقدام به ساخت و طراحی، ایجاد تغییرات و ویرایش مدل های سه بعدی نمایند. همچنین از ویژگی های دیگر این نرم افزار می توان به توانایی های نظیر ایجاد طراحی های ۲ بعدی، خروجی انیمیشن و تصویر، ساخت مدل های هوشمند با قابلیت ایجاد نماها و زاویه های مختلف و … اشاره نمود.

بی تردید  Sketch Upیکی از سریع ترین و در عین حال ساده ترین نرم افزارهای طراحی و سه بعدی سازی ساختمان و محیط تا به امروز است. قابلیت های ویژه این نرم افزار در زمینه نمایش پرسپکتیوهای انسانی و سهولت در خلق سایه های واقعی و استایل های متنوع، آن را به عنوان یک ابزار ترسیمی محبوب در بین دانشجویان معماری، معماران و مهندسین مشاور بویژه در مرحله Pre Design و Design development مطرح ساخته است. همچنین قابلیت ورودی و خروجی گرفتن از این نرم افزار در قالب فایلهای دو و سه بعدی در فرمت های گوناگونی نظیر DWGوDXF 3DSوJpeg  وpng و… امکان استفاده از آن را در مراحل گوناگون طراحی فراهم می آورد.

دانلود آموزش نرم افزار Sketch Up

دانلود بخش اول

دانلود بخش دوم

دانلود بخش سوم

دانلود بخش چهارم

دانلود بخش پنجم

دانلود بخش ششم

 

نرم افزار ۳DMax

کاربرد نرم‌افزار: ترسیم و تبدیل‌های نقشه‌های سه‌بعدی به حجم‌های قابل درک با نور و رنگ

معرفی نرم‌افزار

Autodesk 3ds Max (تری‌دی‌ ‌مکس) بسته‌ای نرم‌افزاری با قابلیت ساخت مدل‌های سه بعدی، متحرک‌سازی و رندر می‌باشد. این نرم‌افزار یکی از قدرتمندترین برنامه‌های طراحی مدل‌های سه‌بعدی انیمیشن‌سازی و رندرینگ در عرصه گرافیک کامپیوتری (CG) است که توسط کمپانی‌های میانجی متفاوت نظیرYost ، Kinetix و Discreet توسعه یافته و عاقبت دوباره به وسیله توسعه‌دهنده اصلی خود یعنی Autodesk خریداری شد. امکانات بسیار گسترده و کارایی به نسبت آسان و همچنین سازگاری با pluginهای third-party متعدد از مزایای این نرم‌افزار قوی است. به طور گسترده‌ای در معماری ساختمان، طراحی صنعتی، ساخت بازی‌های کامپیوتری و پیش‌پردازش جلوه‌های ویژه استفاده می‌شود و بزرگترین قابلیتش امکانات خوب مدل‌سازی است. این نرم افزار همچنین دارای سیستم آنالیز نور indirect illumination & radiosity سیستم ذره particle system بسیار قدرتمند است که محیطی مناسب برای شبیه‌سازی تصاویر و صحنه‌های واقعی برای کاربر ایجاد می‌کند. زبان برنامه‌نویسی (scripting) این نرم افزار که MAXscript نام دارد، قابلیت های برنامه را دوچندان می‌کند.

قابلیت‌های نرم‌افزار ۳DMax 

  • طراحی سه بعدی 

افرادی که قصد کار با این برنامه را دارند در ابتدا باید از یک قوه تخیل بسیار بالا برخوردار شوند زیرا فاکتور اساسی برای موفق شدن در کار با این برنامه تخیل‌پردازی در دنیای مجازی است که با آن سر و کار دارید. در مرحله بعد باید از تمامی حالات و خواص مواد از جمله چگونگی حالت انعکاس یا تصویر بر روی آن جسم مورد نظر یا چگونگی مراحل ذوب آن جسم در دماهای مختلف جهت دادن حالت واقعی‌تر به جسم آشنا باشد.

  • کاربرد در معماری

معماران و گرافیست‌ها می‌توانند از این برنامه برای پیش‌نمایش بناها و مدل‌هایی که هنوز ساخته نشده‌اند، استفاده کنند. کاربرد دیگر این نرم افزار در معماری تبدیل پلان‌های ساده به شکل سه بعدی است همچنین از نقش‌ها و ترسیمات انجام شده در نرم افزار Autocad هم پشتیبانی می‌کند که برای معماران اهمیت بسیار دارد همچنین به کمک این نرم‌افزار می‌توان نماهای داخلی ساختمان را طراحی و مشاهده نمود.interior and exterior design را هم می‌توان به راحتی طراحی نمود و با خروجی گرفتن طرح می‌توان سازه‌ها را قبل از اجرا مشاهده نمود و نواقص آن را از بین برد که کمک شایانی به معماران و طراحان این صنعت کرده است.

اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه
ثبت سفارش آنلاین
ثبت سفارش واریز هزینه های دلاری

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش تبدیل پایان نامه به کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش استخراج مقاله از پایان نامه

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش بروز رسانی منابع

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش پارافرایز مقاله و کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ترجمه تخصصی

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ویرایش مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.