در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چه سوالاتی پرسیده میشود؟

32 بازدید
0 دیدگاه
در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چه سوالاتی پرسیده میشود؟
داوطلبانی که برای اولین بار قصد شرکت در آزمون مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد را دارند، علاقه دارند تا از نوع سوالاتی که ممکن است اساتید از آنها سوال کنند، اطلاع یابند. در این مطلب میخواهیم در این مورد صحبت کنیم.
دوشنبه ، 06 اردیبهشت 1400

پس از اینکه نتایج آزمون کتبی دکتری اعلام شد، داوطلبانی که نمره آنها به حدنصاب لازم رسیده باشد، میتوانند خود را آماده آزمون مصاحبه کنند. پس از ادغام ثبت نام دانشگاه های آزاد و سراسری از سال 96، سهم تاثیر آزمون کتبی و مصاحبه، مساوی و در نتیجه سهم هر یک 50 درصد شد. بنابراین کسانی که میخواهند در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند، باید به جلسه آزمون مصاحبه توجه ویژه ای داشته باشند و بدانند امتیاز بالا در آزمون کتبی، تضمینی برای قبولی دکتری نیست. بهتر است پس از مشخص شدن نتایج آزمون کتبی، تلاش کنید تا رزومه پژوهشی خود را تقویت کنید. اما سوال مهمی که برای داوطلبان این آزمون پیش میاید، این است که در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد، چه سوالاتی از داوطلبان پرسیده میشود؟ در ادامه با ما همراه باشید.

در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چه سوالاتی پرسیده میشود؟

در ابتدا این مورد را باید مذکر شویم که به هیچ عنوان نمیتواند تمام سوالات این آزمون را پیش بینی کرد اما تجربه نشان داده احتمال پرسیدن برخی موارد بسیار بالا است؛ این موارد عبارتند از:

 • سوالات عمومی: برای شروع احتمالا از داوطلب درخواست میشوند خود را معرفی و بطور مختصر در مورد طول دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد صحبت کند، ممکن است نمرات کسب شده برخی از دروس پرسیده شود که بهتر است به تمام سوالات صادقانه پاسخ دهید. 

 • پایان نامه:  یکی از سوالات حتمی، در مورد پایان نامه داوطلب است. از شما خواسته میشود توضیح مختصری در مورد موضوع، اهداف مطالعه، نتایج و یا دلایل انتخاب موضوع بدهید، بهتر است پاسخ ها بدون توضیح اضافی باشد. سوالات ممکن است ساده باشند اما تسلط روی پایان نامه لازم است.

 • سوالات تخصصی: در مورد سوالات درسی احتمال سوال کم است، اما بعضا دیده شده که اساتید برای ارزیابی داوطلب، سوالاتی هم از دروس تخصصی پرسیده اند. بهتر است قبل جلسه مرور شوند.

 • سطح زبان انگلیسی: در بسیاری موارد دیده شده که اساتید با طرح سوالاتی، از داوطلب میخواهند تا به زبان انگلیسی به آنها پاسخ دهد. این سوالات هم میتواند عمومی باشد و هم تخصصی. همچنین در صورت داشتن مدرک معتبر زبان بین المللی مثل تافل، با توجه به نمره دریافت شده در آزمون زبان، از 1 تا 8 امتیاز آموزشی دریافت خواهید کرد.

 • راه های تامین هزینه تحصیل: یکی از سوالات محتمل از داوطلب، در مورد شغل فعلی او و راه های تامین هزینه های تحصیلی است. معمولا برای اساتید اهمیت دارد که 100 درصد توان دانشجو روی تحصیل متمرکز باشد، اما اگر هم شغلی دارید، بهتر است مرتبط با رشته تخصصی شما باشد.

 پاسخ به سوال مهم: هدف از انجام مصاحبه چیست؟ باید این مورد را بدانید که تنها هدف شما در جلسه آزمون مصاحبه این است که به اساتید ثابت کنید، توانایی و لیاقت تحصیل در مقطع دکتری را دارید. فراموش نکنید تمام صحبت ها و رفتار های شما زیر ذره بین است و همین رفتار ها و واکنش های درست در جلسه، دارای امتیاز هستند.

تصویر
 

مهمترین نکاتی که میتوانند در مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد کمکتان کند

 • اول باید با این ذهنیت جلو بروید که آزمون مصاحبه تنها سالی یکبار برگذار میشود و شما باید قدر این فرصت را بدانید.

 • اگر جواب سوالی را ندانستید، به هیچ عنوان خود را نبازید، باید تا انتها با قدرت پیش بروید. حفظ اعتماد بنفس بسیار مهم است.

 • بهتر است لباس مناسب بپوشید و وسایل اضافی خود را همراه نداشته باشید.

 • خوب به صحبت ها و سوالات اساتید گوش دهید و در پاسخ دادن عجله نکنید.

 • با کلید یا هر وسیله دیگری بازی نکنید و به هیچ عنوان به ساعت خود نگاه نکنید.

 • اگر جواب سوالی را میدانید؛ فقط پاسخ آن را بدهید و توضیح اضافی ندهید، اگر هم جواب سوالی را نمیدهید پاسخ های ریسکی و توضیحات نامفهوم جانبی ندهید. پاسخ سوال را یا دقیق بدهید و یا صادقانه بگوئید اطلاع ندارید.

 • حدود نیم ساعت قبل از شروع آزمون در دانشگاه حضور یابید و سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید.

برای آمادگی آزمون مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد چکار کنیم؟

برای اینکه درصد موفقیت در آزمون مصاحبه بالاتر رود، باید رزومه پژوهشی قوی داشته باشیم. از این رو بهتر است روی چاپ مقاله و کتاب تمرکز کنیم. در ادامه بصورت مختصر درمورد پروسه چاپ مقاله و کتاب صحبت میکنیم.

پروسه چاپ مقاله

آماده سازی مقاله: برای  شروع باید یا مقاله بنویسید و یا اینکه از پایان نامه استخراج کنید.

انتخاب ژورنال: با توجه به موضوع مقاله چند ژورنال مرتبط را انتخاب کنید و به سایت آنها بروید و بخش اهداف ژورنال را مطالعه کنید. هر کدام از ژورنال ها که به موضوع مقاله نزدیک تر است، آنرا انتخاب کنید. 

ترجمه تخصصی: اگر میخواهید به مجلات خارجی ارسال کنید، باید مقاله توسط مترجم متخصص ترجمه و ادیت شود.

فرمت بندی: هر نشریه ای برای خود ساختاری دارد و مقالات باید قبل از سابمیت نهایی به فرمت مجله درآیند. نحوه فرمت بندی مقاله را میتوانید در بخش راهنمای نویسندگان سایت مجله پیدا کرد.

سابمیت: پس از فرمت بندی، مقاله توسط سیستم سابمیت مجله و یا بصورت مستقیم، به سردبیر مجله ارسال میشود

داوری: ادیتور پس از بررسی مقالات، برخی از آنها را که فاقد استاندارد لازم است، ریجکت میکند و مابقی را به چند داور، جهت بررسی ارسال میکنند. داوران هم مقالات را بررسی میکنند و در صورتیکه مورد قبول باشند، پذیرش میکنند، اگر دارای ایرادات جرئی باشند اصلاحیه میزنند و در صورتیکه ایرادات کلی داشته باشند، ریجکت میکنند.

چاپ: در صورت پذیرش، نامه پذیرش به نویسندگان ارسال شده و در شماره بعدی مجله، چاپ خواهد شد.

چاپ کتاب

 • آماده سازی فایل و صفحه آرایی 

 • دریافت شابک از خانه کتاب

 • دریافت فیپا از کتابخانه ملی

 • طراحی جلد

 • دریافت مجوز ارشاد از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

 • دریافت اعلام وصول از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی

خدمات تقویت رزومه دکتری دانشگاه آزاد در موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله و چاپ کتاب، با خیال راحت مقالات و کتاب هایشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

تصویر
 

برخی خدمات موسسه آذرگان

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...

 

تصویر
 

 

 

 

 

اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه
ثبت سفارش آنلاین
ثبت سفارش واریز هزینه های دلاری

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش تبدیل پایان نامه به کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش استخراج مقاله از پایان نامه

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش بروز رسانی منابع

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش پارافرایز مقاله و کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ترجمه تخصصی

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ویرایش مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.