چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟

575 بازدید
0 دیدگاه
چگونه یک مقاله علمی بنویسیم؟
برای کسانیکه تصمیم بر نگارش مقاله علمی دارند اما دقیقا از جزئیات کار اطلاع چندانی ندارند ، در این بخش می خواهیم نحوه نگارش مقاله علمی را مورد بررسی قرار دهیم.
پنجشنبه ، 14 تیر 1397

مقاله ی علمی در واقع نوشته ای غیر تخیلی است که محققان و پژوهشگران در سراسر جهان تلاش می کنند تا با ارائه یافته های خود در قالب یک مقاله علمی ، در نهایت یکی از مسائل و مشکلات جامعه را حل و فصل کنند. در کشور ما نیز در سالهای اخیر این فرایند رشد صعودی داشته و محققان و دانشجویان به دلایل مختلف ، مقالات خود را به مجلات داخلی و خارجی ارسال میکنند. 

در این بخش می خواهیم به طور کلی طرز نوشتن یک مقاله علمی را برای کسانی که در این باره تجربه و علم کافی ندارند ، بیان کنیم.

نکات مهم در نگارش مقاله علمی

  • باید در ذهن خود داشته باشید که مطالب مقاله باید مفید باشد و از هر گونه اضافه گویی و پرداخت زیاد به جزئیات حذر کرد ، چراکه این کار علاوه بر اینکه باعث خستگی خواننده می شود ، ممکن است است حتی باعث شود تا شما از موضوع اصلی خود فاصله بگیرید.

  • اگر مطلبی یا نوشته ای از دیگران را در مقاله خود به کار میبرید ، باید اصل امانت داری حفظ گردد و برای جلوگیری از سرقت علمی ، در بخش منابع و مآخذ ، نام نویسنده ، عنوان نوشته و سال انتشار حتما ذکر گردد.

  • در محتوای متن مقاله باید از به کار بردن الفاظ نامناسب و ادبیات عامیانه جلوگیری شود.

نحوه تایپ متن مقاله

عنوان در وسط صفحه با فونت 16 ، با فاصله 4cm از بالای صفحه تایپ گردد.

اسامی نویسندگان در وسط صفحه با فونت 10 ، زیر عنوان مقاله و با فاصله 1.5cm از آن تایپ گردد.

مشخصات نویسندگان با علامت ستاره در پایین صفحه ( پاورقی ) با فونت 12 نوشته شود.

محتوای متن مقاله بهتر است با فونت شماره 14 تایپ گردد و در ابتدای هر پاراگراف به فاصله نیم سانتی متر تو رفتگی آغاز گردد.

شماره صفحات در سمت چپ و بالای صفحه نوشته شود.

باید کل مقاله از یک نوع قلم استفاده گردد.

ویراستاری مقاله

بعد از اینکه نگارش مقاله به اتمام رسید ، باید محتوای آن توسط متخصص ویراستاری بازبینی و ویرایش گردد. ویراستار متن مقاله را از نظر  فنی و املایی بررسی کرده و ایرادات احتمالی را بر طرف می کند و  در نهایت خروجی کار ، متنی ساده و روان خواهد بود.

محتوای اصلی مقاله

تمام مقالات نوشته شده هدف واحدی را دنبال می کنند و آن ، یافتن راه حل و رسیدن به نتایج مناسبی که به حل مشکلات جامعه منجر گردد. بدون شک بخش عمده ای از پیشرفت های هر جامعه ای در صنایع و علوم مختلف ، مدیون مقالات و کتاب های حاصل از پژوهش و تحقیق محققان علوم مختلف است و این امر اهمیت این نوشته ها را بیش از پیش بالا می برد. اما نوشته های علمی در قالب یک مقاله ، چهار چوب خاص خود را دارد و برای اینکه حاصل تحقیقات ما بتواند به مجلات ارسال شود ، لازم است تا به این قالب تبدیل شوند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده هر مقاله علمی

عنوان

عنوان مقاله یکی از مهمترین بخش های مقاله است که باید در انتخاب کلمات آن نهایت حساسیت را به کار برد. معمولا این بخش از 4 الی 8 کلمه کلیدی تشکیل یافته که جمله ای ناقص را بوجود می آوردند. این کلمات باید طوری انتخاب شوند که خواننده ، بلافاصله به شکل کلی موضوع و هدف کلی مقاله را استنباط کند و ترغیب به خواندن مقالهگردد. بهتر است از کلمات ساده و صریح استفاده کرده و از بکارگیری اصطلاحات تخصصی نا آشنا احتزار کرد.

affiliation

نام و مشخصات کامل تمام کسانی که به عنوان نویسنده در بخشی از پژوهش سهم دارند را به ترتیب اولویت ، در این بخش قید می گردد.

abstract

این بخش در واقع چکیده ای از کل مقاله است و تمام بخش های مهم مقاله در این بخش گنجانده شده است. متن باید طوری نوشته شود خواننده با خواندن مقاله ترغیب به خواندن ادامه مقاله گردد.

کلمات کلیدی

در این بخش 4 الی 6 کلمه مهم و کلیدی ذکر می شود که کار جستجوی مقاله را در سایت های علمی بسیار راحت تر می کند. این کلمات در هنگام مطالعه از ارزش بالایی برخوردارند.

مقدمه

شروع مقاله بسیار مهم است و نشان می دهد که اهداف مقاله چیست و چه ضرورتی برای انجام این تحقیق وجود داشته است. این بخش باید به شکل خلاصه در حداکثر دو صفحه بیان گردد.

روش های پژوهش

در این بخش ابزار و روش هایی که برای انجام پژوهش و چگونگی انتخاب نمونه ها ، نمونه گیری و ...  را به طور دقیق شرح می دهید.

نتایج پژوهش

نتایج کلیدی که از کل پژوهش بدست می آید را بدون اغراق به صورت دقیق با کلمات ساده برای خواننده ارائه گردد. در این مرحله استفاده از جداول و نمودار ها می تواند برای درک بهتر این نتایج به خواننده کمک کند.

بحث و نتیجه گیری

در این قسمت باید نتایج بدست آمده را مورد تحلیل و ارزیابی قرار داد. می توانیم نتایج تحقیقات خود را با نتایج پژوهش های هم رده سایر محققان در گذشته مقایسه کرد و به نتایج مختلف و مفیدی رسید.

منابع و مآخذ

در این بخش لازم است تا نام و مشخصات تمام نویسندگان و منابعی که از آنها در این پروژه استفاده شده است به شکل درست ارائه گردد.

فاکتور های اولیه یک مقاله موفق

برای اینکه مقاله نگارش شده از یک پژوهش بتواند مورد توجه جامعه علمی قرار گیرد ، باید فاکتور های اولیه ای داشته باشد که عبارتند از:

  • مقاله نگارش شده باید دارای موضوعی جدید و جذاب باشد.

  • نتایج بدست آمده از پژوهش باید طوری باشد که بخشی از مشکلات جامعه را تحت پوشش قرار دهد و راه حل های عملی برای آنها پیشنهاد کند.

  • موضوع مقاله باید حالت کلی داشته باشد و به بخش و قومیت خاصی محدود نگردد.

  • متن مقاله باید عاری از هر گونه ایرادات نگارشی ، فنی و املایی باشد.

  • در صورتیکه مقاله قرار است به ژورنالهای بین المللی ارسال گردد ، متن مقاله باید توسط مترجم مناسب ، ترجمه تخصصی گردد.

اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه
ثبت سفارش آنلاین
ثبت سفارش واریز هزینه های دلاری

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش تبدیل پایان نامه به کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش استخراج مقاله از پایان نامه

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش بروز رسانی منابع

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش پارافرایز مقاله و کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ترجمه تخصصی

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ویرایش مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.