چگونه با چاپ مقاله در مصاحبه دکتری امتیاز دریافت کنیم؟

49 بازدید
0 دیدگاه
چگونه با چاپ مقاله در مصاحبه دکتری امتیاز دریافت کنیم؟
یکی از آزمون های بزرگ تحصیلی برای متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری، آزمون مصاحبه دکتری است. در این مطلب میخواهیم بدانیم چگونه با چاپ مقاله در مصاحبه دکتری، امتیاز دریافت کنیم؟
یکشنبه ، 14 فروردین 1401

یکی از مهمترین ابزارها و راه های ارتباطی بین اعضای علمی جوامع مختلف، نوشتن مقالات علمی است. نوشتن مقاله و چاپ در آن در نشریات معتبر، علاوه بر ثبت یافته های علمی و حفظ حقوق اثر برای نویسنده، باعث میشود سایر محققان از یافته های مقاله استفاده کرده و در راستای آن، به داده های جدیدی دست یابند! اما یکی از مزایای مهم چاپ مقاله، تقویت رزومه پژوهشی دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی است. در ادامه، میخواهیم در چاپ مقاله و تاثیر آن در آزمون مصاحبه دکتری صحبت کنیم.

تصویر
 

پروسه چاپ مقاله چیست؟

داشتن مقاله علمی: برای شروع پروسه چاپ مقاله، در ابتدا باید مقاله داشته باشید. برای تهیه مقاله یا باید مقاله بنویسید، یا اینکه از پایان نامه/رساله خود مقاله استخراج کنید. نگارش مقاله از صفر تا صد، پروسه ای زمان بر و دشوار است که نیاز به گذراندن دوره های آموزشی و کمک اساتید دارد؛ در همین راستا، بسیاری از دانشجویان، تلاش میکنند از پایان نامه/رساله خود مقاله یا مقالاتی را استخراج نمایند. مرحله آماده سازی مقاله بسیار مهم است و نویسندگان مقاله باید دقت کنند که پذیرش مقاله از مجلات علمی به هیچ عنوان راحت نیس؛ برای این کار لازم است موضوع مقاله جدید و کاملا بروز باشد، محتوای کار بسیار روان و با ادبیاتی قوی نوشته شود، همچنین منابع استفاده شده در متن، باید بروز و مرتبط با موضوع مقاله باشد.

انتخاب نشریه مناسب: یکی از مهمترین بخش ها در پروسه چاپ مقاله، انتخاب ژورنال مناسب با مقاله است. در همین ابتدا باید بگوئیم، طبق آمارهای موجود، بیش از 50 درصد ریجکتی مقالات علمی، بخاطر انتخاب مجله نامناسب با مقالات است! برای اینکه بتوانیم برای مقاله خود بهترین نشریه را انتخاب کنیم، باید از دو منظر به این موضوع نگاه کنیم. اول اینکه باید مجله ای انتخاب کنیم که کاملا از نظر موضوعی با مقاله یکی باشد، دوم باید دقت کنیم سطح نشریه انتخابی با کیفیت مقاله، هماهنگ باشد. برای این کار باید با توجه به موضوع مقاله، چند نشریه مرتبط با موضوع را با کمک اساتید انتخاب کنیم، سپس چند مقاله چاپ شده در آخرین شماره مجله را دانلود و بررسی کنیم. با توجه به کیفیت مقاله و جمع بندی موضوعی مجلات، ژورنال مورد نظر خود را انتخاب نمائیم.

فرمت بندی مقاله: اکنون که فایل مقاله آماده و مجله هدف مشخص شده است، باید مقاله خود را با توجه به ساختار نشریه، فرمت بندی کنیم، برای این کار، به سایت مجله رفته و فایل فرمت بندی را دانلود نمائید. سپس موارد درخواستی، مثل تعداد کلمات هر بخش ، فونت و نوع قلم، نحوه ارجاع دهی منابع و ... را طبق ضوابط مجله تنظیم کنید تا نسخه نهایی مقاله آماده شود.

سابمیت مقاله: اکنون زمان ارسال مقاله به نشریه مورد نظر است. سابمیت مقالات به یکی از دو روش سابمیت آنلاین یا سابمیت از طریق ایمیل انجام میشود. برخی مجلات از سیستم سابمیت آنلاین استفاده میکنند که دراین صورت در ابتدا نویسنده باید عضو نشریه شود و یوزر - پسوورد دریافت نماید.، سپس با توجه به درخواست مجله، مقاله را در کارتابل خود بارگذاری کند تا در نهایت مقاله ارسال گردد. در روش بعدی، برای ارسال مقاله باید فایل مقاله را بصورت مستقیم به سردبیر ارسال کنیم. در این روش کارتابل اختصاصی برای نویسنده مقاله وجود ندارد و تمام مکاتبات از طریق ایمیل خواهد بود.

داوری اولیه: داوری اولیه معمولا توسط خود ادیتور انجام میشود و بین 2 الی 6 هفته زمان میبرد. در داوری اولیه معمولا مقاله از نظر هماهنگی موضوعی با اهداف مجله بررسی میشود. همچنین بررسی میشود موضوع مقاله تکراری یا قدیمی نباشد، در صورت تایید شدن مقاله برای داوری ریزبینانه تر، به داوران ارسال میشوند.

داوری ثانویه: در این مرحله مقالاتی که از نظر موضوعی مورد تایید قرار گرفته اند برای بررسی محتوایی زیر دست داوران قرار میگیرند. معمولا مقالاتی که محتوای ضعیف، تکراری و ... داشته باشند ریجکت میشوند و برخی موارد که دارای ایرادات ریزی باشند، اصلاحیه میخورند، مقالاتی هم که محتوای مورد تایید داشته باشند پذیرش میگرند و در پروسه چاپ قرار میگرند. همچنین مقالاتی که اصلاحیه خورده اند، در صورت اصلاح ایرادات، پذیرش و چاپ خواهند شد.

چاپ مقاله با هدف دریافت امتیاز مصاحبه دکتری

متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکتری، ابتدا باید حدنصاب لازم در آزمون کتبی را دریافت نمایند، سپس از طریق دانشگاه ها دعوت به مصاحبه میشوند. در مصاحبه دکتری متقاضیان در سه بخش رزومه پژوهشی، رزومه آموزشی و فعالیت خود جلسه ارزیابی میشوند. در بین این سه بخش، رزومه پژوهشی مهمترین بخش است که به چاپ مقالات علمی، چاپ کتب مرتبط با رشته، امتیاز پایان نامه و ... مربوط میشود. در بین موارد ذکر شده، چاپ مقالات در مجلات معتبر بیشترین امتیاز و تاثیر را در موفقیت داوطلبان در مصاحبه دارد، بصورتیکه داشتن چند مقاله چاپ شده میتواند موفقیت هر کسی را تضمین نماید!

تصویر
 

امتیاز چاپ مقاله در مصاحبه دکتری

در آزمون مصاحبه، هر مقاله مرتبط با تخصص داوطلبان ماکزیمم تا 7 امتیاز پژوهشی و در صورت داشتن چند مقاله، ماکزیمم تا 22 امتیاز پژوهشی میتوان دریافت کرد. این مورد را مد نظر داشته باشید که کل امتیازات پژوهشی در این آزمون 40 میباشد! این یعنی با چاپ مقالات بیش از 50 درصد امتیازات پژوهشی را میتوان دریافت نمود. اما داوران، با توجه به کیفیت نشریه ای که مقاله درآن چاپ شده، امتیاز میدهند. در ادامه میانگین امتیاز مقالات چاپ شده توسط داوران دانشگاه ها را بیان میکنیم.

  • مقاله چاپ شده در مجله JCR با کیو 1 یا 2: 7 امتیاز کامل

  • مقاله چاپ شده در مجله JCR با کیو 3 یا 4: 6-7 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله اسکوپوس با کیو 1 یا 2: 6-7 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله اسکوپوس با کیو 3یا 4: 3-6 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله ISI بدون ایمپکت: 3-6 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله پابمد : 3-6 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله ISC بدون ایمپکت: 3-6 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله علمی پژهشی داخلی: 3-7 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

  • مقاله چاپ شده در مجله علمی ترویجی : 1-2 امتیاز (با توجه به تشخیص داوران)

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله، چاپ کتاب، ترجمه تخصصی، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


 

 

 

اشتراک گذاری
ثبت دیدگاه
ثبت سفارش آنلاین
ثبت سفارش واریز هزینه های دلاری

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش تبدیل پایان نامه به کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش استخراج مقاله از پایان نامه

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش بروز رسانی منابع

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش پارافرایز مقاله و کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ کتاب

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش چاپ مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ترجمه تخصصی

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.

ثبت سفارش ویرایش مقاله

برای شروع مراحل انجام سفارش لطفا فرم زیر را تکمیل نمایید.