تبدیل پایان نامه به کتاب به ساده ترین روش ممکن

انتشار 23 خرداد 1401
مطالعه 4 دقیقه

یکی از بهترین راه های داشتن کتاب برای دریافت امتیاز پژوهشی، چاپ کتاب است. در این مطلب میخواهیم در مورد تبدیل پایان نامه به کتاب به ساده ترین روش ممکن صحبت کنیم.

تبدیل پایان نامه به کتاب به ساده ترین روش ممکن

همانطور که میدانید، چاپ کتاب با هر عنوانی باشد، نشانه تخصص نویسنده در حیطه موضوع کتاب است که میتواند مزایای بسیاری را برای صاحب آن بهمراه داشته باشد. چاپ کتاب برای دانشجویان و اهالی علم نیز بسیار مهم و حائز اهمیت است؛ مخصوصا داوطلبانی که میخواهند در مصاحبه دکتری شرکت کنند، بخوبی میدانند که امتیاز چاپ کتاب در موفقیت آنها بسیار تاثیر گذار است، از این رو تمام تلاش خود را میکند تا بتوانند کتاب خود را بچاپ برسانند. اما برای اینکه کتابی برای چاپ داشته باشیم، چه کاری میتوان انجام داد؟

تصویر

به چه روش هایی میتوان کتاب تهیه کرد؟

به سه روش میتوان برای خود فایل کتاب تهیه کنیم که در ادامه به آن میپردازیم.

تالیف کتاب: در این روش باید صفر تا صد کتاب توسط نویسنده نوشته شود. نوشتن کتاب کاری بسیار تخصصی و دشوار است و نیاز است که نویسنده علاوه بر تخصص درموضوع متن، دارای زبان و ادبیاتی قوی باشد تا بتواند به درستی هدف خود را به خواننده انتقال دهد. یک نکته ای هم که وجود دارد این است که نباید تالیف با گردآوری اشتباه گرفته شود. وقتی کتابی تالیف میوشد یعنی حداقل 1 درصد منابع مورد استفاده در آن کتاب نتیجه پژوهش‌های خود وی باشد. به این منظور که وقتی فردی ادعای تالیف کتابی را دارد باید سوابق او نشان دهد که وی چه سابقه‌ علمی در حیطه بحث کتاب دارد. فراموش نکنید تالیف کتاب بالاترین سطح از یک کار علمی است و هر نوشته ای تالیف محسوب نمیشود.

گردآوری: در این روش نویسنده از مطالب و داده های سایر نویسندگان استفاده کرده و آنها در یک حالت واحد جمع آوری میکند و هیچ منبعی از خود در کتاب ندارد.

ترجمه کتاب: در این حالت باید از کتاب ها و منابع خارجی استفاده کرد و آنها را به زبان فارسی ترجمه کرد و در واقع کسی که تصمیم به این کار میگیرد به عنوان مترجم کار میخواهد کتاب را به چاپ برساند. معمولا کتاب هایی که برای ترجمه انتخاب میشوند، کتاب های جدید و معروف هستند. اینکار نیز مانند تالیف کتاب کاری بسیار تخصصی است و مترجم باید تخصص ویژه ای در حوه ترجمه و ادبیات نگارشی داشته باشد.

تبدیل پایان نامه به کتاب: یکی از راه های سریع و ساده برای دانشجویان ارشد و دکتری مهیا است؛ بصورتیکه آنها میتوانند با استفاده از پایان نامه یا رساله خود، کتابی را تهیه کنند. در این حالت با توجه به اینکه پایان نامه ها منبع علمی جدید و مناسبی هستند با تغییرات حداقلی در محتوا و ظاهر پایان نامه، میتوان فایل پایان نامه را به فایل یک کتاب تبدیل کرد. معمولا این کار فقط برای دریافت امتیازات علمی انجام میشود و جنبه سرمایه گذاری و فروش ندارد.

با صفر تا صد تبدیل پایان نامه به کتاب آشنا شوید

تبدیل پایان نامه به کتاب به ساده ترین روش ممکن

 • در ابتدا عنوان پایان نامه را تغییر دهید و عنوانی مناسب با موضوع کتاب انتخاب کنید.

 • چکیده فارسی را به مقدمه اضافه کنید.

 • یک پیشگفتار مناسب با موضوع کتاب تهیه کنید. برای این کار میتوانید نمونه پیشگفتار های کتاب های هم موضوع را مطالعه و سپس نگارش کنید.

 • تمام مواردی که نشان دهد این فایل قبلا پایان نامه بوده باید حذف شود، از جمله آرم دانشگاه، نام استاد و چکیده انگلیسی. همچنین باید کلماتی مانند "این پایان نامه"، "این مطالعه" یا "این رساله" باید حذف شود و کلمه "این کتاب" جایگزین آنها شود.

 • درنهایت با توجه به سلیقه خود نویسنده، میتواند برخی جداول، نمودار ها و فصل ها را حذف نماید.

تصویر

نحوه چاپ کتاب از پایان نامه

 • فایل نهایی کتاب را صفحه آرایی کنید. معمولا کتاب های علمی و درسی، در قطع وزیری صفحه آرایی میشوند.

 • برای دریافت شابک اقدام کنید. این مجوز را میتوانید از خانه کتاب دریافت کنید.

 • برای مجوز فیپا اقدام کنید. فیپا از کتابخانه ملی دریافت میشود. معمولا مجوز فیپا 2 الی 4 هفته زمان میبرد.

 • طراحی جلد را انجام دهید. باید طرح جلد با موضوع و محتوای کتاب همخوانی داشته باشد.

 • برای مجوز ارشاد اقدام کنید. مجوز ارشاد از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت میشود.

 • پس از دریافت همه مجوزات، کتاب آماده چاپ است.

 • پس از چاپ کتاب معمولا 3 نسخه را باید به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کنید تا در صورت تایید اعلام وصول دریافت شود.

نکات مهم در تبدیل پایان نامه به کتاب

امتیاز چاپ کتاب از پایان نامه در مصاحبه دکتری

همانطور که قبلا اشاره شد، هر فعالیت مرتبط با رشته تخصصی در مصاحبه دکتری دارای امتیاز است. برای کتاب های تالیف شده، ترجمه شده از منابع خارجی و همچنین تبدیل پایان نامه به کتاب، داوران 4 امتیاز پژوهشی را در نظر گرفته اند.

تبدیل پایان نامه به کتاب در موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله، چاپ کتاب، ترجمه تخصصی، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله و کتاب، با خیال راحت و تضمین بالا متون خود را به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

سوالات متداول

برای محاسبه هزینه تبدیل پایان نامه به کتاب می توانید از طریق فرم ثبت سفارش، مشخصات موردنیاز را وارد کرده و هزینه سفارش را مشاهده نمایید.

ابتدا باید از طریق فرم سفارش آنلاین، فایل و سایر مشخصات خود را ثبت کنید، سپس سفارش شما توسط کارشناسان ما بررسی شده و درصورت نیاز با شما تماس حاصل خواهد شد. و در نهایت پس از انجام سفارش، اطلاعات و فایل نهایی به شما ارسال خواهد شد.

برای محاسبه زمان موردنیاز برای تبدیل پایان نامه به کتاب می توانید از طریق فرم ثبت سفارش، مشخصات موردنیاز را وارد کرده و زمان سفارش را مشاهده نمایید.

سوالات بیشتر
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش