صفر تا صد چاپ مقاله علمی

انتشار 2 دی 1398
مطالعه 24 دقیقه

اگر شما هم جز ء افرادی هستید که به هر دلیلی نیاز به چاپ مقاله در مجلات معتبر داخلی و خارجی دارید ، توصیه میکنیم حتما در ادامه با ما همراه باشید...

صفر تا صد چاپ مقاله علمی

مقالات علمی ، نتیجه پژوهش ، مطالعه عمیق و متمرکز نظری و عملی یک یا چند محقق است که با هدف دستیابی به نتایج جدید در موضوعات خاص علمی تهیه و منتشر میشوند. در حالت ساده تر ، یک مقاله علمی ، گزارشی از پژوهش ها و یافته های گروهی از دانش جویان ، محققان یا اساتید را نشان میدهد که توانسته اند با اقدامات خود ، به نتایج جدیدی از مسائل مختلف علمی دست یابند. نحوه تهیه این گزارش که بصورت مقاله نگارش میشود از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زمانی که دانشمندی به نتایج جدیدی از علم دست میابد ، برای اینکه بتوانند یافته های خود را در سطح بین المللی نشر داده و سایر پژوهشگران را از یافته های خود آگاه سازد ، نیاز دارد ، پژوهش های خود را در قالب یک مقاله ، در ژورنال های معتبر بین المللی نشر دهد.

صفر تا صد چاپ مقاله علمی

 • نگارش مقاله 

 • انتخاب ژورنال مناسب جهت سابمیت

 • فرمت بندی مقاله 

 • سابمیت مقاله

 • داوری مقاله 

 • نتیجه نهایی مقاله (ریجکت ، پذیرش یا دریافت اصلاحیه)

نگارش مقاله

نحوه نگارش مقاله ، به صورتیکه که بتواند توجه داوران مجلات معتبر را جلب کند ، یک کار تخصصی است. تمام ژورنال های معتبر داخلی و خارجی برای خود استانداردهایی را در نظر گرفته اند. برای اینکه یک مقاله شانس پذیرش بالایی داشته باشد ، باید مقاله نگارش شده چه از نظر انتخاب موضوع ، چه از نظر محتوای اصلی و چه از نظر منابع و مآخذ ، به شکلی باشد که نشان دهد ، این مقاله در حیطه تخصصی خود یک قدم ، رو به جلو برداشته است.

اجزای اصلی یک مقاله

 • موضوع مقاله : موضوع مقاله بسیار مهم است و باید بیشترین حساسیت ممکن را در انتخاب آن بکار برد. باید بدانیم ، موضوعات تکراری که قبلا مقالات زیادی در باب آنها چاپ کرده اند ، به هیچ عنوان  مورد قبول داوران مجلات نیست. تنها موضوعاتی را انتخاب کنید که یا قبلا کمتر به آن پرداخته شده باشد یا حداقل اگر موضوع تکراری است ، در بخش نتایج ، موارد جدیدی ذکر کرده باشید.

 • عنوان مقاله(Tittle) : عنوان مقاله نخستین چیزی است که نظر دیگران را به خواندن مقاله شما جلب می‌کند. باید طوری نوشته شود که خواننده با دیدن عنوان مقاله ، موضوع کلی آن دستش بیاید. معمولا 6 الی 15 کلمه مناسب خواهد بود.

 • نام و وابستگی نویسندگان (Affiliation) : نام نویسندگان به همراه وابستگی آن ها به مراکز تحقیقاتی یا دانشگاهی

 • چکیده(Abstract) : در چکیده مقاله ، ضمن بیان اهمیت موضوع ، باید نتایج به دست آمده هم به طور شفاف و دقیق توضیح داده می شود. معمولا چکیده باید بین 200 الی 350 کلمه نوشته شود.

 • کلمات کلیدی(Keywords) : کلمات کلیدی بیان کننده موضوع مقاله هستند. همانطور که مشخص است ، کلماتی باید در این بخش انتخاب شوند که هم موضوع مقاله را مشخص میکنند و هم در مقاله پر تکرار هستند. این کلمات از آن جهت اهمیت دارند که با جستجوی این کلمات در منابع علمی میتوان مقالات دلخواه را با موضوع دلخواه بیابیم. معمولا تعداد کلمات کلیدی بین 4 الی 6 کلمه مناسب خواهد بود.

 • مقدمه(Introduction) : در این قسمت باید تاریخچه و اهمیت موضوع، مشکلات و نقاط ضعف روش‌های پیشین و رویکرد شما برای حل این مشکلات نوشته شود.

 • موارد و روش ها(Materials And Methods) : در این بخش کلیه مواد و دستگاه‌های استفاده شده، پروتکل انجام آزمایش (در مقالات تجربی) و روابط ریاضی، فرضیه‌ها، اثبات قضیه‌های ذکر شده، نرم افزارهای استفاده شده و مقادیر عددی پارامترها (در مقالات تئوری) به طور کامل نوشته می شوند.

 • جمع بندی(Conclusion) : در این قسمت به مرور بسیار مختصری از کل مقاله پرداخته می شود.

 • بحث(Discussion) : این قسمت از مقاله به تفسیر و تعبیر نتایج و دستاوردهای پژوهش اختصاص دارد

 • تقدیر و تشکر(Acknowledgment) : در این قسمت از موسسات یا ارگان ها و افرادی که به نحوی در انجام پژوهش به نویسندگانکمک نموده اند، تشکر و قدردانی می‌شود.

 • پیوست ها(Appendix) : در این بخش مطالبی که با متن مقاله مرتبط می باشد اما ذکر آن ها در متن اصلی در اولویت دوم قرار دارد، درج می‌گردد.

 • منابع(References) : این بخش مربوط به مشخصات تمامی منابع و مقالاتی است که در متن مقاله به آن‌ها ارجاع شده، که باید به طور دقیق و کامل نوشته شوند.

انتخاب مجله

بعد از اینکه مقاله آماده شد ، یکی از مهمترین تصمیمات ، انتخاب مجله مناسب با موضوع مقاله است. متاسفانه عدم توجه به انتخاب مجله باعث شده است تا بیشترین آمار ریجکت مقاله ، به همین انتخاب مجله باز گردد. بهتر است تنها به عنوان مجله اکتفا نکنیم و بخش aims & scop  مجلات را بخوبی مطالعه کنیم. همه مجلات علمی اهداف محدودی را دنبال میکنند و برای اینکه مقاله برای داوری مجوز بگیرد ، شرط اول این است مقاله و مجله هم اسکوپ باشند.

انواع مجلات علمی

مجلات ISI

مؤسسه اطلاعات علمی یا Institute for Scientific Information مؤسسه‌ای با تمرکز بر علم‌سنجی و انتشارات علمی است که در سال ۱۹۶۰ توسط یوجین گارفیلد آمریکایی تأسیس شد. این مؤسسه پس از بیماری آقای گارفیلد توسط مؤسسه علمی تامسون در سال ۱۹۹۲ خریداری و به‌عنوان Thomson ISI شناخته شد. شرکت تامسون در سال ۲۰۰۲ شرکت رویترز را نیز خریداری کرده و شرکت تامسون رویترز (Thomson Reuters) با ریاست آقای دیوید تامسون تشکیل شد که دفتر مرکزی آن در نیویورک قرار دارد و مؤسسه اطلاعات علمی یا موسسه ISI قبلی اکنون بخشی از آن است. از جمله اساسی‌ترین و معروف‌ترین کارهای این شرکت انتشار نام مجلات معتبر است که به نام مجلات ISI یا مجلات برتر تامسون رویترز معروف‌اند. کار مهم بعدی این موسسه انتشار ضریب تأثیر یا Impact Factor برای مجلات است.

Impact Factor

در سال 1960 میلادی ، توسط یوجین گارفیلد ، بنیان گذار موسسه اطلاعاتی ISI معرفی شد. ایمپکت فکتور مهمترین شاخص مطرح شده در زمینه سنجش علمی است و در واقع ،  نشان دهنده میزان تاثیر گذاری یک مقاله به مقالات بعدی است.

IF=

نکته: به صورت کلی مجلات ISI ، به دو دسته مجلات ایمپکتدار (JCR) و مجلات بدون ایمپکت (ISI Listed) تقسیم بندی میشوند. مجلات JCR جز مجلات درجه A و مجلات ISI Listed جزء مجلات درجه B تقسیم بندی میشوند.

برای اینکه مطمئن شویم مجله ای ISI است ، به سایت http://mjl.clarivate.com/ مراجعه کرده و ISSN مجله را بررسی میکنیم. باید یکی از چهار نمایه استنادی بالا باشند.

  مجلات اسکوپوس

اسکوپوس یکی از نمایه‌های استنادی معتبر و شناخته‌ شده‌ است که اطلاعات کتاب‌ شناختی حدود 60 میلیون سند را در خود جمع‌آوری کرده‌است. همچنین این پایگاه علمی یکی از محصولات ناشر بزرگ ، الزویر (Elsevier)  است که استفاده از اطلاعات آن نیاز به اشتراک و پرداخت هزینه دارد. اسکوپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در برمی‌گیرد. 

شاخص SJR

مجلات اسکوپوس مانند مجلات ISI که از ایمپکت فکتور برای اعتبار دهی ژورنال های خود بهره می برد ، اسکوپوس نیز از فاکتوری به نام SJR بهره می برد. شاخص SJR هر مجله بیانگر میانگین وزنی تعداد مقالاتی است که در نوشته‌های علمی دیگر استناد شده‌اند. به عبارتی تعداد ارجاعات به مقالات یک مجله، نشان دهنده SJR آن مجله است. این شاخص به لحاظ مفهومی شبیه به ایمپکت فاکتور impact factor است؛ با این تفاوت که در محاسبه ایمپکت فاکتور همه سایتیشن‌ها یکسان فرض می‌شود و هیچ کدام‌ از این استنادها به دیگری برتری ندارد. ولی برای محاسبه SJR علاوه بر تعداد استنادها به اعتبار آن مجلات رفرنس داده شده هم توجه می‌شود.

Quartile Score

هنگامی که شما می‌خواهید مقاله‌ای را به عنوان مرجع جهت استناد به آن پیدا کنید ، باید از اعتبار مقاله و مجله‌ای که آن مقاله را به چاپ رسانده است ، اطمینان حاصل نمایید. هم‌چنین در صورتی که قصد دارید مقاله‌ای را در یک مجله خاص به چاپ برسانید می‌بایست از رتبه مجله در بین مجلات مشابه اطلاع داشته باشید. فاکتورهای گوناگونی می‌توانند در این مسیر شما را یاری کنند که یکی از آنها رتبه بندی مجلات بر اساس quartiles یا همان چارک‌ها می‌باشد.نمره Q یا Quartile Score در حقیقت برای رتبه‌بندی مجلات اسکوپوس استفاده می شود که در آن بر اساس هر طبقه‌ای که مجلات در آن قرار دارند، امتیازی بین Q1 تا Q4 به آنها تعلق می‌گیرد.

انواع تقسیم بندی مجلات اسکوپوس

 • مجلات اسکوپوس چارک 1 و2 ، جز مجلات درجه A قرار دارند.

 • مجلات اسکوپوس چارک 3 و4 ، جز مجلات درجه B قرار دارند.

برای اینکه مطمئن شویم مجله ای SCOPUS  است ، به سایت  https://www.scimagojr.com/ مراجعه کرده و ISSN مجله را بررسی میکنیم.

مجلات  ISC

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) یک سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. پس از تامسون و اسکوپوس ، ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) سومین پایگاه استنادی برای سنجش عملکرد پژوهشی کشورها محسوب می شود که ۵٧ کشور در آن مشارکت دارند. معمولا این مجلات در درجه C قرار دارند.

برای اینکه مطمئن شویم مجله ای ISC  است ، به سایت https://isc.gov.ir/fa مراجعه کرده و ISSN مجله را بررسی میکنیم.

مجلات PUBMED

کتابخانه ملی پزشکی آمریکا  (NLM) بزرگترین کتابخانه پزشکی دنیا محسوب می شود. رسالت این کتابخانه که به عنوان یک موسسه غیرانتفاعی عمل می کند، ارائه اطلاعات لازم به کاربران حوزه پزشکی و پیراپزشکی برای انجام پژوهش ، آموزش و انجام مراقبت های سلامتی و درمانی است. این کتابخانه از سال 1879 بالغ بر 29 میلیون رکورد اطلاعاتی و کتاب شناسی را در خصوص مقالات منتشر شده در زمینه پزشکی و پیراپزشکی است در خود انبار کرده است و در اختیار کاربران قرار می دهد. لازم به ذکر است اصلی ترین پایگاه داده پابمد، مدلاین است که  اطلاعات مقالات زیست-پزشکی را در خود ذخیره دارد و در برخی مواقع این دو واژه به جای یکدیگر به استفاده می شوند. از سال 1996 به بعد نیز دسترسی به این مجموعه برای  عموم و به صورت رایگان از طریق پابمد میسر گشت.

مجلات پابمد معمولا جز مجلات درجه  A ، دسته بندی میشوند.

برای اینکه مطمئن شویم مجله ای PUBMED است ، به سایت https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed مراجعه کرده و ISSN مجله را بررسی میکنیم.

مجلات علمی پژوهشی خارجی (اینترنشنال)

این مجلات ، معمولا به مجلات جدید النشری گفته میشوند که هنوز ، یکی از نمایه های معتبر لیست بالا را دریافت نکرده اند. همچنین مجلاتی ISI و اسکوپوسی که به دلایل مختلف از این پایگاه ها خارج میشوند ، جز این گروه از مجلات قرار میگیرند. درجه اعتبار این مجلات D میباشد.

مجلات داخلی

مجلات علمی-پژوهشی

مقالات علمی پژوهشی یا همان پژوهشنامه به مقاله ای گفته می شود که بر پایه پژوهش های توصیفی یا آزمایشی انجام گیرد. به بیانی روشن تر به پژوهش هایی که نتایج آنها به کاربردها، روشها و مفاهیم و مشاهدات جدید در زمینه علمی با هدف پیشبرد مرزهای علمی و فن آوری منجر گردد، علمی پژوهشی گفته می شود. اساتید دانشگاه ها ، دانشجویان ، پژوهشگران مراکز علمی ، تولیدی و تحقیقاتی از جمله مخاطبان اصلی این مجلات هستند.

همانطور که از نام آن مشخص است  مقالات علمی پژوهشی داخلی اغلب در مجله های تخصصی مرتبط به آن پژوهش اکسپت و چاپ می گردد در این نوع مجلات رعایت اصل اختصار و خلاصه نویسی در تدوین مقالات بسیار ضروری است. با این حال نتایج یک پژوهش علمی در مقاله باید به گونه ای گرداوری شود که در آن هیچ یک از جنبه های مهم پژوهش از قلم نیافتند

مجلات علمی- ترویجی

یک مقاله علمی ترویجی یا مرور ادبیات ، اطلاعات منتشر شده در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. مقاله علمی ترویجی(مرور ادبیات) می تواند خلاصه ای از مقالات و منابع موجود باشد اما معمولا سازماندهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج‌ها را ترکیب می‌کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می دهد. مقاله علمی ترویجی می تواند تفسیری جدید از مقالات و کارهای قبلی ارائه دهد یا اطلاعاتی جدید را با تفاسیر قبلی در هم آمیزد، یا سیر جریان پیشرفت فکری حوزه مورد بحث و مباحثات مربوط به آن را ترسیم کند. مقاله علمی ترویجی بسته به موقعیتف ممکن است مقالات و منابع را مورد ارزیابی قرار دهد و مناسب ترین و مربوط ترین منابع را به خواننده پیشنهاد کند. این مقالات بر پایه جابه‎جایی، تلفیق و ترکیب دانش موجود تهیه می شوند و معمولاً به روشن شدن زوایای مساله‎ای کمک می‎نمایند، از این گونه مقالات می‎توان به مقالات مروری، تدوینی، ترجمه‎ای، تحلیلی اشاره کرد.

مجلات علمی- تخصصی

این مجلات معمولا وابسته به برخی سازمانها و نهادهای خاص بوده و مباحث تخصصی در یک زمینه را مطرح می کنند و نویسندگان مختلف می توانند مطالب خود را برای این مجلات ارسال کنند. نکته قابل توجه در مورد این نوع مجلات این است که این مجلات معمولا هیچ گونه امتیاز و مجوز علمی را از ارگانهای زیربط مثل وزارت علوم،تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یا حوزه علمیه دریافت نکرده اند و صرفا به منظور اطلاع رسانی و بالا بردن آگاهی های قشر خاصی از افراد جامعه در زمینه های تخصصی به چاپ مطالب می پردازند.

نکته: در  ایران ، بین مجلات داخلی ، مجلات علمی پژوهشی در رده اول ، علمی ترویجی در درجه دوم و علمی تخصصی در درجه سوم قرار دارند. اما در این بین ، تنها ژورنال هایی که در پایگاه های معتبر ISI یا اسکوپوس نمایه میشوند دارای اعتبار بین المللی هستند.

فرمت بندی مقاله

مقاله قبل از اینکه به نشریه انتخابی سابمیت گردد ، باید طبق اصول و چارچوب مجله فرمت بندی شود. این بخش در قسمت راهنمای نویسندگان قابل رویت است و رعایت تمام نکات ذکر شده ، برای تمام مقالات مقالات الزامی است.

سابمیت مقاله

پس از فرمت بندی ، مقاله آماده سابمیت به مجله است. این کار توسط سیستم سابمیت مجله انجام شده و فایل pdf مقاله در بخش مربوطه بارگذاری میشود.

پروسه داوری مقاله

 • در درجه نخست اینکه اگر مقاله‌ای را به ژورنال معتبری ارسال می‌کنید باید بدانید که پروسۀ داوری و اعمال نظر طولانی است. لذا داشتن صبر و حوصله و پرهیز از رفتارهای عجولانه (هر روز به دفتر مجله زنگ زدن و ایمیل مدام به سردبیر و ...) گام اول برای دریافت پذیرش است.

 • به منظور پی بردن به میانگین زمان داوری تا پذیرش مقالات در مجلات، بهترین مسیر مراجعه به تاریخ­های دریافت، اصلاح، و پذیرش مقاله است که در غالب ژورنال­ها در درون متن مقاله قید می­شود. پس با دقت در این تاریخ‌ها می­توان زمان تقریبی فرآیند داوری را دریافت.

 • ادیتورها معمولاً مقالات بهتر را در اولویت قرار می­دهند. یعنی شما شاید دو مقاله را هم زمان و با سطوح علمی متفاوت در یک ژورنال معتبر سابمیت (ارسال) کنید، ولی ادیتور مقالۀ­ بهتر را زودتر به داوران ارسال می‌کند.

 • به این نکته هم توجه بفرمایید که به هر حال اعتبار نویسنده نیز در تسریع فرآیند اعلام نظر ژورنال بسیار مؤثر است !! قطعاً افرادی که دارای اعتبار علمی بالاتر هستند و در آن ژورنال دارای مقاله می‌باشند و به ‌ویژه داوری مقالاتی را در ژورنال مذکور انجام داده‌‌اند، در اولویت قرار می­گیرند. هرچند این اولویت قطعی و رسمی نیست اما به هر حال از نظر روانی اثراتی را بر جای می‌گذارد.

 • تجربه نشان داده اگر استادتان در یکی از مجلات معتبر داخلی یا خارجی مقاله به چاپ رسانده ، بهتر است نام استاد را به عنوان یکی از نویسندگان قرار داده ، در بخش منابع به مقاله ایشان رفرنس داده و مقاله را به همان مجله سابمیت کنید.

 • پس از سابمیت مقاله ، بصورت میانگین مقاله 4 تا 8 هفته در دست ادیتور مجله قرار میگیرد و تیم تخصصی ، مقاله را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار میدهند. در این مرحله چکیده مقاله خوانده شده و اسکوپ کار ، با اهداف مجله مقایسه میگردد ، در صورت دور بودن مقاله از اهداف مجله بدون داوری ریجکت میگردد. همچنین یکی از مهمترین مواردی که در این مرحله مورد بررسی قرار می گردد ، بخش منابع و رفرنس های آن است. برای مجلات معتبر بیشتر رفرنس دهی به مقالات 3 سال اخیر اهمیت دارد و منابع قدیمی مورد قبول نیست.

 • داوریپس از اینکه مقاله از فیلتر اولیه مجله عبور کرد ، برای داوری ارسال میشود. معمولا هر مجله حداقل چند داور دارد که مقاله را مورد بررسی قرار می دهند و سه حالت پیش میآید. 1. مقاله استاندارد است و پذیرش میشود 2. مقاله ایرادات جزئی دارد ، اصلاحیه می خورد و پس از برطرف شدن مورد پذیرش قرار می گیرد 3. مقاله ایرادات کلی دارد و به نویسنده ریجکت می گردد.

 • نامه پذیرش : پس از اینکه مقاله داوری را با موفقیت طی کرد ، از طرف مجله ، نامه پذیرشی به ایمیل نویسنده مسئول ارسال می گردد. نامه پذیرش حاوی عنوان و ISSN مجله ، عنوان و نام نویسندگان مقاله و تاریخ چاپ به همراه امضای ادیتور مجله است.

 • چاپ : زمان چاپ و نمایه شدن حدودی مقاله ، معمولا در نامه پذیرش ذکر میگردد و این زمان ، بستگی به خود مجله دارد. برخی مجلات فصلنامه و برخی سالنامه هستند. 

اصطلاحاتی که باید در پروسه چاپ مقاله از آن آگاه باشیم.

iSSN مجله

شماره سریال استاندارد بین‌المللی (شاپا) یا ISSN (مخفف عبارت انگلیسی International Standard Serial Number) شماره هشت رقمی منحصر به‌فردی است که برای مشخص کردن یک نشریه دوره‌ای چاپی یا الکترونیکی به کار می‌رود. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استانداردسازی تحت نام ایزو ۳۲۹۷ در سال ۱۹۷۵ تبیین شده‌است. کدهای ISSN از جانب شبکه‌های مراکزی بین‌المللی که غالب آن‌ها در کتابخانه‌های ملی کشورهای مختلف قرار دارند و همچنین مقر اصلی این سازمان در پاریس تعیین می‌شوند. سازمان استاندارد بین‌المللی ISSN یک سازمان نیمه دولتی است که در سال ۱۹۷۴ با امضای یک موافق نامه بین یونسکو و دولت فرانسه تأسیس شده‌است. این سازمان وظیفه حفظ و نگهداری و همچنین گسترش کدهای نوع ISSN را بر عهده دارد. این کدها که برپایه سیستم ISDN ثبت می‌شوند و توانایی دارند تا میلیون‌ها رمز را برای انتشارات مختلف، تولید کنند. به‌طور میانگین هر ساله حدود ۵۰٬۰۰۰ کد جدید به فهرست‌های این سازمان افزوده می‌شود.

InkedISSNdiag7_LI

H-Index 

در سال 2005 میلادی ، برای اولین بار توسط جرج هیرش ( فیزیکدان آرژانتینی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی) بعنوان ابزاری برای ارزیابی کیفی تحقیقات علمی پژوهشگران ، ارائه شد.

تعریف: یک شاخص علمی است که می کوشد بهره وری و تاثیر گذاری دانشمندان و اساتید را بصورت کمی نشان دهد. این شاخص بر اساس تعداد مقالات پر استناد و تعداد دفعات استناد شدن آن مقالات توسط سایر مقالات ، محاسبه می شوند.

سایتیشن یا شاخص استنادی 

معنی لغوی Citation Index به معنای شاخص استنادی می باشد ولی در مفهوم به این معناست که هرچقدر به منابع و مطالب مقالات مختلف و معتبر استناد می کنیم و ارجاع می دهیم به همان اندازه میزان سایتیشن (شاخص استنادی) مقاله افزایش پیدا می کند. از طریق سایتیشن (شاخص استنادی) ارتباط ارجاعات همه مقالات با یکدیگر مشخص می شود و نویسندگان درمی یابند که کدام مقالات جدید و یا قدیمی هستند و همچنین می توانند اطلاعات بیشتری در مورد مطالب منتشر شده قبلی نیز کسب نمایند.

اهداف سایتیشن :

 • امکان جستجو و بازیابی اطلاعات بصورت ساده

 • ارزیابی مقالات علمی بر اساس میزان ارجاعات به آنها

 • شناساندن پیشینه های پژوهشی از طریق استنادها و ارجاعات

 • حذف مشکلات زبانی

تعریف افیلیشن (Affiliation)

افیلیشن به معنای وابستگی سازمانی در مقاله و به نوعی آدرس همتای شما می باشد. ممکن است افرادی همنام شما در دنیا باشند که به انجام امور پژوهشی مشغول باشند بنابراین شما می بایست یک آدرس خاص برای خود در نظر بگیرید تا بعدا بتوانید همه مقالات خود را، که شخصا به نام شما می باشد معرفی نمایید.

مرتبه علمی

 • نکته اول اینکه هرچند هنوز بسیاری از افراد از مرتبه علمی خود در افیلیشن استفاده می نمایند اما بهتر است افیلیشن را با کلمه …Department of شروع کنید و نام رشته خود را در جلوی آن درج نمایید برای استفاده از مرتبه علمی نیز می تواند از توضیحات ذیل استفاده نمایید

 مدرس: Lecturer

 مدرس ارشد: Senior Lecturer

 استادیار: (Assistant Professor(Assist.Prof

 دانشیار: (Associate Professor(Assoc.Prof

 استاد تمام: Professor

در صورتی که در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستید و هنوز امتحان جامع خود را نگذرانده اید می توانید از عبارت  Ph.D Student و در صورتی که امتحان جامع خود در مقطع دکتری را گذارنده اید می توانید از عبارت Ph.D Candidate  استفاده نمایید ، همچنین در صورتی که عضو هیئت علمی دانشگاه می باشد می توانید از عبارت Faculty Member استفاده نمایید

تکرار افیلیشن تکراری

 • نکته دوم اینکه در صورتی که افیلیشن چندین نویسنده یکسان می باشد از تکرار آن ها خودداری نمایید بلکه با یک نشانگر یک افیلیشن را به هر دو نفر اختصاص دهید

در نگارش افیلیشن حتما توجه نمایید در صورت امکان، آدرس ایمیل تمامی نویسندگان را به تفکیک در افیلیشن آن ها ذکر نمایید در غیر اینصورت حتما نویسنده مسئول را با علامت ستاره و یا عبارت (Corresponding Author) مشخص نموده و حتما ایمیل ارتباط با ایشان را در مقاله ذکر نمایید

استفاده از چند افیلیشن

 • تا حد امکان در تمامی مقالات خود از یک افیلیشن استفاده نمایید و به هیچ عنوان از دو افیلیشن برای یک نویسنده در یک مقاله استفاده ننماید زیرا ممکن است باعث از بین رفتن امتیاز شما نزد سازمان یا دانشگاه مدنظر شود

ذکر چند مثال  Affiliation  

طبق آیین نامه تشویق مقالات وزارت علوم:

Department of …, Faculty of …, University of…., …, Iran.

Department of Excutive Management, Faculty of Management,University of Gilan, Rasht, Iran

Department of Management, Faculty of Humanities, Tarbiat Modarres University, Tehran, Iran

نحوه نگارش صحیح افلیشن مقاله در دانشگاه آزاد اسلامی:

Department of …, Faculty of …, … Branch, Islamic Azad University, …, Iran.

Department of Industrial Engineering, Faculty of Engineering, SouthTehran Branch, Islamic Azad University, Tehran, Iran.

نحوه نگارش افیلیشن مقاله در دانشگاه پیام نور به انگلیسی:

Department of…, Payame Noor University (PNU), P.O. Box, 19395-3697, Tehran, Iran

Department of Business Management, Faculty of Management, Payame Noor University, Tehran, Iran

Case Report چیست؟

"مطالعه موردی" یا "مورد کاوی" یکی از عناوین مطالعاتی است که روی روش های تحقیقاتی که منجر به مطالعه دقیق و عمیق یک مورد یا یک موضوع خاص و یا یک پدیده خاص میشود ، میپردازد. Case Report یکی از ارزشمندترین ابزارهای به اشتراک گذاری علوم پزشکی ،  بین پزشکان میباشد.

Letter to Editor چیست؟

مکاتباتی که به منظور ارائه یک نکته نظر در مورد موضوع خاص یا مقاله پژوهشی با هدف چاپ شدن در مجله ، به سر دبیر صورت میگیرد. این عمل را Letter to Editor  یا  Communications میگویند.

هدف: برای تصدیق ، انتقاد ، شفاف سازی یا تکمیل یک مقاله ارائه شده ، از Letter to Editor استفاده میکنند.

DOI  مقاله چیست؟

شناسه دیجیتال مقالات علمی یا Digital Object Identifier یک کد منحصر به فرد برای هر مقاله است که همانند اثر انگشت برای آن مقاله می‌باشد. DOI مثل یک بارکد برای شناسایی مقالات آنلاین عمل می‌کند. ناشران برای بهبود شاخص‌های کیفی و کمی مقالات خود با دریافت این کد، عملا قسمت عمده‌ای از مراحل ارتقاء مجله و افزایش شانس نمایه‌سازی را پشت سر می‌گذارند.

هر DOI  شامل مجموعه ای از اعداد و گاهی حروف و علامت‌هاست که به هر نوع منبع نوشتار دیجیتالی اختصاص می‌یابد. این شاخص از دو بخش یعنی کد ناشر و کد سند تشکیل شده است که با علامت (/) از هم جدا می‌شوند. این کد توسط موسسه DOI  صادر و به صورت یک لینک به مقاله اختصاص می‌یابد.

کد ارکید (ORCID) چیست؟

کد ارکید ، مخفف Open Researcher and Contributor ID ، شامل 16 کاراکتر حروف و اعداد است که به صورت انحصاری به یک دانشمند یا محقق داده می شود که بصورت بی همتا قابل شناسایی می باشد. این کد شباهت زیادی به کد DOI دارد ؛  با این تفاوت که DOI ، تنها برای مقالات تخصیص میابد. کد ارکید توانسته است از 16 اکتبر سال 2012 تاکنون ، نام بیش از 7 میلیون محقق را در خود ثبت نماید. دسترسی به این کد رایگان می باشد  و هدف از ارائه این سرویس ، فراهم آوردن یک شاخص مشخص برای هر نویسنده آزاد است. نویسندگان می توانند رزومه و کارکرد خود را بطور رایگان در پرتال www.orcid.org  ثبت نام نموده و به جای ارسال رزومه به بخش های مختلف ، کد ORCID  خود را در اختیار آنها قرار دهند. هر کسی که این کد را در اختیار داشته باشد ، میتواند وارد صفحه شخصی نویسنده شده و به صورت طبقه بندی و دقیق ، با توانمندی های شخص مورد نظر ، آشنا گردد. یکی از مزایای ORCID امکان اتصال آن به تمامی پایگاههای دیگر همانند Scopus, ISI, Scholar, Linkedin, Researchgate  می‌باشد.

 کد اخلاق چیست؟  

کد اخلاق یک شناسه دیجیتال و معتبر است که پس از طرح پروپوزال طرح پژوهشی در شورای مربوطه به یک تحقیق تعلق میگیرد. در یک طرح پژوهشی کلیه الزامات اخلاق در پژوهش می بایست طبق معاهدات ملی و بین المللی رعایت گردد. تشخیص این امر بر عهده شورای مربوطه میباشد. پیرو مکاتبات متعدد و الزامات قانونی مندرج در وزارت بهداشت و تعهد به کمیته بین المللی اخلاق در نشر ، از ابتدای سال ۲۰۱۸ درج کد اخلاق (آنلاین و قابل پیگیری) در همه مقالات منتشر شده در مجلات الزامی میباشد.

امتیازات نویسندگان مقاله

تعداد نویسندگان

سهم هر کدام از نویسندگان

مجموع ضریب

نویسنده اول

سایر نویسندگان

یک نویسنده

100%

-

100%

دو نویسنده

90%

60%

150%

سه نویسنده

80%

هرکدام 50%

180%

چهار نویسنده

70%

هر کدام 40%

190%

پنج نویسنده

60%

هر کدام 30%

170%

بیشتر از پنج نویسنده

50%

125% تقسیم بر هر کدام

175%


در جدول فوق نحوه امتیازدهی بر اساس ترتیب اسم در مقاله قید شده است و این امتیازات بدین شکل بین نویسندگان تقسیم می شود
 نکته مهم: فرق امتیاز نویسنده اول و مسئول؛
تفاوتی مهمی بین نویسنده اول و نویسنده مسئول وجود دارد. نویسنده اول درواقع به عنوان مسئول اصلی مقاله و مدیر پژوهش در نظر گرفته می‌شود و جایگاه بالایی در بین اسامی دارد. اما نویسنده مسئول به عنوان رابط بین نویسندگان مقاله و مجله عمل می‌کند. در واقع به عنوان مسئول مکاتبات عمل می‌کند. بنابراین امتیاز نویسنده اول بسیار بیشتر از نویسنده مسئول است و در بیشتر اوقات نویسنده مسئول امتیاز خاصی جز جایگاهش در بین نویسندگان ندارد. تنها در برخی از دانشگاه های کشور به صورت سلیقه ای امتیاز نویسنده اول و مسئول یکسان قرار داده شده است.

پلاگیاریسم(Plagiarism)

سرقت ادبی یا سرقت علمی معادل واژه لاتین Plagiarism است. سرقت ادبی بدین گونه تعریف می‌شود که اگر یک فرد، ایده، متن و یا طرحی از هر حوزه‌ای شامل کتب، فیلم، مقالات، نقاشی‌ها، اختراع، عکس، موسیقی، محتوای سایت و… منتصب به فرد دیگری را به نام خود منتشر کند یا بدون ذکر نام صاحب اثر از آن استفاده نماید، سرقت علمی انجام داده است.

مجازات سرقت ادبی

در ایران طبق ماده ۲۳ قانون حمایت حقوق مؤلفان ، هر فرد تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدید آورنده بدون اجازه او یا عالماً یا عامداً به نام شخص دیگری غیر از خود پدید آورنده، نشر یا پخش یا عرضه کند به حبس تأدیبی از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد. در برخی از دانشگاه‌ها، که بصورت جدی به این مسئله توجه می‌کنند، درصورتی‌که اساتید و پژوهشگرانی مرتکب سرقت علمی گردند، جدای از این که اعتبار خویش را از دست خواهند داد، مجازات‌هایی از تعلیق تا اخراج نیز در انتظار آن‌ها خواهد بود.

نحوه رفع سرقت ادبی به روش پارافریز

پارافریز (Paraphrase) به معنای بازنویسی مقاله یا متن، تشریح و تفسیر آن به زبان دیگر با همان مفهوم قبلی می باشد. به عبارت دیگر، بیان دوباره یک متن را پارافریز گویند. معمولا در نگارش متون و مقالات مهم به زبان دیگر مانند انگلیسی، هم پوشانی و تشابه متنی به صورت غیر عمدی رخ می دهد که منجر به سرقت ادبی یا plagiarsim می شود. پارافریز متون انگلیسی و بازنویسی آن اقدام موثری است که نویسندگان برای رفع سرقت ادبی از آن استفاده می کنند.

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت پژوهشی خود را از سال 1391 ، با اجماع جمعی از بهترین دانش جویان و محققان کشور آغاز کرده و در سه بخش ترجمه ، چاپ کتاب و چاپ مقاله اقدام به ارائه خدمات نموده است. اکنون پس از گذشت چندین سال ، این موسسه خدمات خود را به صورت تخصصی و در دپارتمان های مجزا ، به بیش از 20 بخش گسترش داده است. 

در این مجموعه ، ما به خوبی ، تاثیر مثبتی را که می تواند ، یک کتاب یا یک مقاله  روی آینده شغلی و زندگی شخصی هر فرد را ایفا کند ، به خوبی می دانیم ، از این رو تمام تلاش خود را می کنیم تا با ارائه محصولات با کیفیت ، سرویس شگفت انگیز و قیمت مناسب ، به تمام نیاز های شما پاسخ گو باشیم.

موسسه آذرگان ، بهترین موسسه ارائه دهنده خدمات پژوهشی و چاپی

تصویر

برای ثبت سفارش لطفا کلیک کنید

امید است با ارائه خدمات گسترده در زمینه های مختلف پژوهشی ، قدمی درست را برای اعتلای علمی این مرز و بوم برداشته باشیم

 

 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش