صفر تا صد چاپ کتاب

انتشار 1 آذر 1399
مطالعه 3 دقیقه

برای نویسندگان تازه کاری میخواهند اولین کتابشان را چاپ کنند، خیلی مهم است که از پروسه چاپ کتاب اطلاع داشته باشند. در این مطلب میخواهیم، صفر تا صد چاپ کتاب را مورد بررسی قرار دهیم.

صفر تا صد چاپ کتاب

از دیرباز، نویسندگان بزرگ، شاعران، محققان و فلاسفه، برای اینکه اندیشه ها، نوشته ها و یافته های خود را ثبت کنند، به نوشتن کتاب روی میآوردند و حاصل تلاش های خود را از این طریق ثبت و گسترش میدادند، امروزه با اینکه بشر به پیشرفت های زیادی دست یافته است، اما هنوز هم چاپ کتاب، یکی از بهترین راه های انتشار مطالب جدید بشمار میرود. با توجه به اهمیت موضوع، ما در این مطلب میخواهیم صفر تا صد چاپ کتاب را توضیح دهیم تا نویسندگان کم تجربه بدانند برای اینکه کتاب خود را چاپ شود، چه مراحلی باید طی کنند.

تصویر
 

صفر تا صد چاپ کتاب

آماده سازی فایل کتاب: برای شروع، باید فایل کتابی که میخواهید به چاپ برسانید را آماده کنید، یک کتاب میتواند تالیفی باشد، ترجمه کتاب های خارجی باشد و یا اینکه از پایان نامه ارشد یا رساله دکتری استخراج گردد. 

صفحه آرایی: در این مرحله باید کتاب با توجه به اندازه و قطع مورد نظر صفحه آرایی شود. صفحه آرایی همان زیبا سازی و مرتب سازی ظاهری کتاب است. معمولا انتخاب قطع کتاب سلیقه ای است اما این مورد میتواند از روی موضوع کتاب هم انجام شود. مثلا کتاب های کودک معمولا خشتی، کتاب های دانشگاهی وزیری و کتاب شعر رقعی میشوند.

انواع قطع کتاب

قطع کتاب

اندازه (میلی‌متر)

رقعی

۱۴۱ × ۲۱۲

وزیری

۱۶۵ × ۲۳۵

وزیری جدید

۱۶۵ × ۲۱۲

پالتویی

۱۲۵ × ۲۰۰

رحلی

۲۱۰ × ۲۸۰

خشتی

۲۲۰ × ۲۲۰

جیبی

۱۱۵ × ۱۶۵

دریافت مجوز شابک: شماره استاندارد بین المللی کتاب که به اختصار شابک میگویند، که یک کد 10 الی 13 رقمی است که به صورت انحصاری به هر کتاب منسوب میشود. در ایران شابک، از خانه کتاب دریافت می شود.

طراحی جلد: در این مرحله با توجه به موضوع کتاب، باید طرح جلد طراحی شود. این مورد توسط طراح و با نظر خود نویسنده انجام میگیرد.

دریافت مجور فیپا: فهرست نویسی پیش از انتشار که مخفف فیپا است، شامل اطلاعات صفحه شناسنامه کتاب میشود. این مجوز از کتابخانه ملی دریافت میشود و برای دریافت آن باید شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و در نهایت فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی، به کتابخانه ملی ارسال گردد. دریافت این مجوز 2 الی 3 هفته زمان میبرد.

دریافت مجوز ارشاد: در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. این مجوز با توجه به موضوع کتاب بین 3 الی 12 هفته زمان میبرد.

چاپ و صحافی: پس از طی مراحل بالا، کتاب به چاپخانه ارسال میشود. با توجه به تیراژ کتاب، نوع چاپ مشخص میشود که برای تیراژ بالای 1000 نسخه، از چاپ آفست و برای تیراژ پایین از چاپ دیجیتالی استفاده میشود.

دریافت اعلام وصول: پس از چاپ کتاب، ناشر موظف است چند نسخه از کتاب را تحویل وزارت ارشاد دهد. زمانی که اعلام وصول دریافت شد، عملا کار چاپ کتاب به پایان میرسد. همچنین میتوانید بعد 1 الی 2 ماه، در سایت کتابخانه ملی نام خود و نام کتاب را مشاهده کنید.

مزایای چاپ کتاب

نامتان در لیست مشاهیر کتابخانه ملی به ثبت می‌رسد. کارت اهل قلم دریافت می‌کنید. می‌توانید از وام تا سقف 25 میلیون تومان با بهره کم استفاده کنید. در جلسات نویسندگان، همایش‌ها و کارگاه‌های علمی پژوهشی شرکت کنید. از بیمه تأمین اجتماعی، تکمیلی و درمانی بهره‌مند گردید. بن کتاب دریافت کنید. از کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور به صورت رایگان استفاده کنید. در مصاحبه دکترا امتیاز بیشتری دریافت کنید. علاوه بر تمام موارد گفته شده اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنید.

تصویر
 

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...

تصویر
 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش