سابمیت و پذیرش مقاله در مجلات داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم

انتشار 19 بهمن 1398
مطالعه 4 دقیقه

یکی از بزرگترین معضلات دانشجویان برای اینکه بتوانند تحصیلات خود را در رشته مورد نظر خود به اتمام برسانند، این است که در مجلات معتبر، مقاله چاپ شده داشته باشند. در این مطلب میخواهیم در مورد سابمیت و پذیرش مقاله در مجلات داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم صحبت کنیم.

سابمیت و پذیرش مقاله در مجلات داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم

امروزه با توجه به رشد و توسعه کشورها در حوزه های مختلف علمی، بزرگترین و اساسی ترین عامل توسعه بشر، در بکارگیری نیروی انسانی است؛ یکی از بزرگترین دلایلی که کشورهای اروپایی و آمریکایی توانسته اند به پیشرفت های بسیار زیادی در زمینه های علمی و صنعتی دست یابند، به همین موضوع بازمیگردد. همانطور که میدانید، بزرگترین منبع و بانک اطلاعاتی در جهان، همان مقالات ثبت شده در مجلات معتبر علمی است و هر کشوری در این بخش تمرکز، برنامه ریزی  و سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد میتواند در زمینه های فرهنگي، اقتصادي، اجتماعي، سياسي، پزشکی و صنعتی حرف اول را بزند. در ادامه میخواهیم در مورد سابمیت و پذیرش مقاله در مجلات داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم توضیح دهیم.

سابمیت مقاله

اصطلاح سابمیت مقاله، در واقع همان آماده سازی مقاله و ارسال آن به مجلات علمی است. بعد از اینکه مقاله نگارش شد و مجله انتخاب شد، مقاله در اولین گام، باید به فرمت مجله انتخابی در آید. فرمت مجله را می توان از بخش راهنمای نویسندگان تهیه کرد و بعد از بررسی کامل ظاهر مقاله را به همان شکل که داخل فرمت آمده تغییر داد. با آماده شدن فرمت مقاله، میتوان مقاله را در سایت مجله بارگذاری و به اصطلاح سابمیت نمود.

پذیرش مقاله در مجلات مورد تایید وزارت علوم

مجلات بین المللی

مجلات ISI: موسسه اطلاعات علمی Institute for Scientific Information) ISI) که در سال 1960 توسط آقای گارفیلد با هدف تمرکز بر علم سنجی و انتشار مقالات علمی تاسیس شد. این شرکت پس از بیماری آقای گارفیلد، توسط شرکت تامسون خریداری شد. این شرکت همچنین پس از خرید شرکت رویترز و ادغام ان با شرکت تامسون رویه خود را با نام تامسون رویترز ادامه داد و اکنون به پایگاه اول داده های علمی تبدیل شده است. مقالات نمایه شده در ژورنال های ISI معمولا در دو بخش مجلات JCR(مجلات ایمپکدار) و مجلات ISI listed(مجلات بدون ایمپکت) نمایه میشوند.

مجلات scopus: یکی از نمایه های بسیار معتبر علمی که محصول ناشر بزرگ و شناخته شده، الزویر است. در صورتی که قصد دارید مقاله‌ای را در یکی از مجلات اسکوپوس بچاپ برسانید می‌بایست از اعتبار مجله در بین مجلات مشابه اطلاع داشته باشید. فاکتورهای گوناگونی می‌توانند در این مسیر شما را یاری کنند که یکی از آنها رتبه بندی مجلات بر اساس quartiles یا همان چارک‌ها می‌باشد. نمره Q یا Quartile Score در حقیقت برای رتبه‌بندی مجلات اسکوپوس استفاده می شود که در آن بر اساس هر طبقه‌ای که مجلات در آن قرار دارند، امتیازی بین Q1 تا Q4 به آنها تعلق می‌گیرد.

مجلات iSC: یکی دیگر از نمایه های معتبر علمی، مربوط به پایگاه استنادی جهان اسلام است. این سامانه اطلاع رسانی علمی است که در صدد تجزیه و تحلیل مجلات علمی کشورهای اسلامی بر اساس معیارهای علم سنجی معتبر اسلامی می‌باشد. پس از تامسون و اسکوپوس، ISC (پایگاه استنادی علوم جهان اسلام) سومین پایگاه استنادی برای سنجش عملکرد پژوهشی کشورها محسوب می شود که ۵٧ کشور در آن مشارکت دارند.

مجلات داخلی

مجلات علمی پژوهشی: به مقالاتی گفته میشود بر پایه پژوهش های توصیفی و آزمایشی انجام گیرد و نتایج آنها به کاربرد ها، روش ها و مشاهدات جدیدی در زمینه علمی منجر گردد و معمولا اصل نوآوری در این مقالات باید رعایت شود.

مجلات علمی ترویجی: یک مقاله علمی ترویجی یا مرور ادبیات، اطلاعات منتشر شده در حوزه یک موضوع بخصوص در یک محدوده زمانی را مورد بحث و بررسی قرار می دهد. مقاله علمی ترویجی(مرور ادبیات) می تواند خلاصه ای از مقالات و منابع موجود باشد اما معمولا سازماندهی خاص خود را دارد و خلاصه و استنتاج‌ها را ترکیب می‌کند و اطلاعات را در ساختاری نو ارائه می دهد.

سابمیت و پذیرش مقاله در مجلات داخلی و خارجی مورد تایید وزارت علوم

در صورتیکه مجله ای در آخرین لیست سیاه منتشر شده توسط وزارت علوم یافت نشود، معمولا مورد تایید دانشگاه ها و مراجع وابسته به این وزارتخانه قرار دارد. دانشجویانی که میخواهند برای دریافت دو نمره پایان نامه ارشد، تقویت رزومه برای مصاحبه دکتری یا فارغ التحصیلی از مقطع دکتری مقاله یا مقالاتی را در این مجلات چاپ کنند میبایست به این موضوع دقت کنند. در ادامه میتوانید این لیست را  دانلود نمایید.

دانلود لیست سیاه وزارت علوم

بیشتر بدانید:

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان ، با سابقه 7 ساله در زمینه های پژوهشی ، از جمله چاپ کتاب ، چاپ مقاله ، تبدیل پایان نامه به کتاب ، ترجمه تخصصی تمام رشته های علمی ، استخراج مقاله از پایان نامه و ... میتواند همراه و هم گام شما در آزمون مصاحبه دکتری باشد. همچنین متقاضیان عزیز میتوانند با دریافت مشاوره از کارشناسان موسسه ، با ذهنی آماده و با اعتماد بنفسی بالا در جلسه آزمون مصاحبه دکتری سال 99 حضور یابند. ما نیز از خداوند متعال موفقیت تک تک فرهیختگان عزیز را خواستاریم و در این مسیر، با قدرت در کنار شماییم و از هیچ کمکی فروگذار نخواهیم بود.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

تصویر
 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش