پروسه استخراج و چاپ مقاله از پایان نامه به صورت گام به گام

انتشار 28 شهریور 1400
مطالعه 6 دقیقه

یکی از بهترین راه های داشتن مقاله علمی، استخراج مقاله از پایان نامه است. در این مطلب میخواهیم در مورد پروسه استخراج و چاپ مقاله از پایان نامه به صورت گام به گام صحبت کنیم.

پروسه استخراج و چاپ مقاله از پایان نامه به صورت گام به گام

در دو قرن اخیر مهمترین راه انتشار یافته ها و داده های جدید علمی، نگارش و چاپ مقالات علمی است. چاپ مقاله از جنبه های بسیاری حائز اهمیت است و میتواند برای نویسنده امتیازات مهمی را کسب نماید. اما نگارش مقاله علمی به هیچ عنوان کار آسانی نیست و هر کسی نمی تواند مقاله ای با کیفیت بنویسید. برای این کار نیاز است که موضوعی جدید انتخاب شود، سپس به مطالعه و بررسی میدانی پرداخت شود تا داده های مقاله برای تجزیه و تحلیل آماده باشند، سپس با جمع بندی اطلاعات بتوان مقاله ای قوی تدوین کرد که این کار معمولا چندین ماه زمان لازم دارد. اما دانشجویان زمان این کار را ندارند، از این رو یکی از راه های تهیه مقاله، استخراج آن از پایان نامه است.

تصویر
 

استخراج مقاله از پایان نامه

دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری، برای اینکه بتوانند فارغ التحصیل رشته خود شوند، نیاز به ارائه پایان نامه دارند. در واقع ارائه پایان نامه نشان دهنده این موضوع است که دانشجو آماده فارغ التحصیلی از دانشگاه است. پایان نامه هم که به اصطلاح عصاره تلاش دانشجو در طول دوره تحصیل است انتظار میرود که دارای محتوای قوی و منحصر بفردی باشد. از این رو مقاله ای هم که از پایان نامه قوی استخراج شود، حتما مقاله ای با استاندارد بالا خواهد بود. اما استخراج مقاله به همین راحتی هم نیست و باید اصول انجام آن رعایت شود، وگرنه نمیتوان انتظار داشت که مقاله خوبی تهیه گردد.

اصول استخراج مقاله از پایان نامه

بهتر است در ابتدا نشریه هدف را مشخص کنید تا بدانید با چه فرمتی میخواهید مقاله استخراج کنید. بعد از انتخاب مجله به بخش راهنمای نویسندگان بروید و فایل فرمت بندی را دانلود کنید و با استفاده از آن شروع به استخراج مقاله کنید. 

  • عنوان مقاله را متفاوت از پایان نامه انتخاب کنید. عنوان کوتاه و جذاب باشد.

  • چکیده پایان نامه معمولا حجیم تر از مقاله است. آن را خلاصه کنید. بین 150 الی 250 کلمه مناسب خواهد. اگر مجله درخواست کرده، چکیده را ساختارمند کنید. (چکیده ساختارمند: در این مدل چکیده باید مقدمه، شیوه  کار، نتیجه گیری و بحث که هر قسمت با سرتیتر مخصوص به خود در چکیده وجود دارد. قالب اساسی یک چکیده به این صورت است اما گاهی بعضی قسمت ها مثل هدف یا چارچوب به آن اضافه می‌ شود.)

  • مقدمه بخش مهمی است. اگر بیش از یک سوال و یک فرضیه دارید، لازم نیست همه در یک مقاله آورده شود. بهتر است از یکی از فرضیه استفاده شود تا جا برای استخراج مجدد مقاله باشد. علت انتخاب موضوع و اهمیت آن را بیان کنید. ز تحقیقات پیشین در راستای موضوع تحقیق‌تان هم صحبت کنید،  مقدمه را با بیان اهداف تحقیقاتی‌تان به پایان برسانید. سعی کنید مقدمه خیلی طولانی نشود و نهایتا در 3 صفحه جمع بندی کنید.

  • روش انجام پژوهش را بیان کنید. مزایای روش انتخابی خود را بیان کنید و عیوب روش های قدیمی را نیز ذکر کنید. باید نشان دهید چرا روش شما بهترین روش است. برای نوشتن بهتر این بخش بهتر است چند مقاله از نشریه انتخابی را دانلود و دقیق مطالعه نمائید.

  • نتایج اصلی مقاله را بیان کنید. در بخش نتایج شما باید نتایج و یافته‌های حاصل از روش‌شناسی بکاررفته را ارائه دهید. باید در اولین قدم اطلاعات خود را ساماندهی کنید. همه نتایج شما باید به‌نوعی به سؤال تحقیق بپردازند، این بدان معناست که شما باید بدانید که کدام قسمت از داده‌ها برای بحث شما مهم هستند و کدام یک را می‌توان کنار گذاشت. شما همچنین باید تصمیم بگیرید که کدام بخش از داده‌ها مهم‌ترین هستند تا در بخش نتایج به آن‌ها اولویت داده شود.

  • بخش بحث را شروع کنید. در این بخش باید به تفسیر یافته های خود بپردازید. این بخش همیشه با سوال بخش مقدمه مرتبط است. در این بخش نباید نتایج را دوباره تکرار کنید. همچنین به مقایسه نتایج خود با دیگران بپردازید و در مورد مشکلات و محدودیت های کار پژوهشی خود توضیح دهید.

  • منابع بخش مهم مقاله است. سعی کنید منابع را محدود کنید و از جدیدترین و مرتبط ترین رفرنس ها استفاده کنید. بین 10 الی 30 رفرنس مناسب است.

تصویر
 

پروسه چاپ مقاله چگونه است؟

ترجمه و ویراستاری مقاله: اگر مجله انتخابی، مجله خارجی باشد، حتما نیاز است که روی آن ترجمه تخصصی انجام شود. ترجمه تخصصی به ترجمه ای میگویند که توسط مترجم متخصص موضوع مقاله ترجمه شود. برای مثال اگر مقاله مرتبط به رشته پزشکی باشد، با توجه به اینکه باید اصطلاحات پزشکی درست ترجمه شوند، حتما مقاله را به مترجمی بدهند که به رشته پزشکی اشراف دارد. پس از ترجمه، فایل مقاله بهتر است ویراستاری ادبی و گرامری شود.

فرمت بندی مقاله: هر مجله ای دارای یک فرمت منحصر بفرد است که باید نویسنده، قبل از ارسال مقاله، این موارد را رعایت کند. این موارد عبارتند از، نوع و قلم نوشته، تعداد کلمات هر بخش، فایل تعهد نامه، کاور لتر و ... . تمام این موارد باید مو به مو انجام شود تا فایل نهایی آماده سابمیت شود.

سابمیت مقاله: سابمیت مقاله به مجلات دو نوع است. حالت آنلاین که در آن توسط سیستم سابمیت مجله، مقاله به ادیتور ارسال میشود. در این نوع سابمیت، باید در ابتدا عضو مجله شوید و یوزر - پسورد دریافت کنید، سپس مراحل ثبت مقاله را طی کنید و در نهایت مقاله را سابمیت کنید. از طریق یوزر - پسورد خود میتوانید هر زمان که خواستید از آخرین وضعت مقاله خود آگاه شوید.  حالت دوم بصورت ایمیلی است. در این نوع سابمیت، مقاله از طریق ایمیل به صورت مستقیم به مجله ارسال میشود. برای پیگیری مقاله هم میتوانید از طریق همان ایمیل از آخرین وضعیت مقاله با خبر شوید.

داوری: پس از اینکه مقاله به دست ادیتور رسید، گروه ادیتوری، مقاله را از نظر موضوعی مورد بررسی قرار میدهند تا ببینند مقاله با اسکوپ مجله همخوانی دارد یا نه. در صوریتکه موضوع همخوانی نداشته باشد، مقاله را بدون بررسی محتوا، رد میکنند. بقیه مقالات در اختیار چند داور قرار میگیرند تا بررسی دقیقی روی موضوع و محتوای مقالات داشته باشند. مقالاتی که استاندارد و کیفیت لازم را داشته باشند، پذیرش میشوند، مقالاتی که ایرادات جزئی داشته باشند اصلاحیه میخوارند و به نویسنده برگشت داده میشوند تا پس از انجام اصلاحات، پذیرش شوند و مقالاتی که دارای ایرادات کلی مثل ضعف در ترجمه، قدیمی یا تکراری بودن موضوع، محتوای ضعیف یا منابع قدیمی هستند، ریجکت خواهند شد.

چاپ مقاله: مقالاتی که پذیرش میشوند، نامه اکسپت به نویسندگان ایمیل میشود و در یکی از شماره های آتی نشریه چاپ خواهند شد.

استخراج و چاپ مقاله از پایان نامه در موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

خدمات موسسه آذرگان

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


تصویر
 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش