مراحل چاپ مقاله در مجلات معتبر (صفر تا صد)

انتشار 9 اسفند 1400
مطالعه 5 دقیقه

یکی از مهمترین راه های ارائه و نشر یافته های جدید علمی، چاپ مقاله است. در این مطلب میخواهیم در مورد مراحل چاپ مقاله در مجلات معتبر (صفر تا صد) صحبت کنیم.

مراحل چاپ مقاله در مجلات معتبر (صفر تا صد)

تمام کسانی که به نوعی با علم دانش سروکار دارند، بخوبی فواید چاپ مقاله در نشریات معتبر را میدانند، در این بین، دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی جز کسانی هستند که نیاز مبرن به چاپ مقاله دارند، اما با توجه به تجربه کم و عدم آموزش کافی، همواره مشکلاتی در این پروسه داشته اند. در این مطلب میخواهیم در مورد مراحل و نحوه چاپ مقاله در مجلات معتبر (صفر تا صد) صحبت کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

تصویر
 
 

مراحل چاپ مقاله در مجلات معتبر (صفر تا صد)

مرحله اول: مرحله تهیه و نگارش مقاله است. برای شروع این پروسه، اول باید مقاله داشته باشید. برای این کار یا باید آموزش نگارش مقاله ببینید و خودتان با مطالعه و پژوهش کافی، شروع به جمع آوری داده ها بکنید و با آزمایش و تحقیق به نتایج و یافته های جدیدی برسید، و از این یافته ها برای نگارش مقاله استفاده کنید، یا اینکه از پایان نامه یا رساله خود استفاده کنید و مقاله ای مناسب را استخراج کنید. در هر صورت باید بیاد داشته باشید، ملاک تهیه مقاله قوی، جدید بودن موضوع، روان بودن جملات، بروز بودن منابع و استفاده از اصل نوآوری در بخش های مختلف مقاله است.

مرحله دوم: یک مجله خوب برای مقاله خود انتخاب کنید. برای این کار باید به اهداف نشریه توجه کنید و مقالات چاپ شده در آرشیو نشریه را بررسی کنید. همچنین کارشناسان ما میتوانند با استفاده از موضوع و اهداف مقاله شما، 3 الی 5 نشریه مناسب را معرفی کنند تا بتوانید با خیال راحت مجله مورد نظر خود را انتخاب کنید. برای معرفی مجلات میتوانید رشته تخصصی، عنوان چکیده مقاله خود را برای ما ارسال فرمائید.

مرحله سوم: فرمت بندی مقاله را شروع کنید. برای این کار در ابتدا به سراغ سایت مجله مورد نظر بروید و فایل فرمت بندی را از بخش راهنمای نویسندگان دانلود نمائید. دست‌نوشته خود را طبق الزامات مجله آماده کنید، بیاد داشته باشید قالب‌بندی محتوا بر اساس دستورالعمل‌های مجله، نگارش کاور لتر تاثیرگذار طبق مقاله شما، گواهی ویرایش حرفه‌ای انگلیسی و گزارش ارزیابی مقاله، همه عواملی هستند که می‌توانند شانس پذیرش شما را افزایش دهند. 

مرحله چهارم: مقاله خود را از نظر میزان مشابهت و درصد سرقت علمی مورد بررسی قرار دهید. همانطور که میدانید، سرقت علمی مقاله، خواسته یا ناخواسته در اکثر مقالات وجود دارند، اما اگر از میزان مجاز بالاتر باشد، قطعا منجر به رد مقاله میشود. بطور میانگین، تا 15 درصد مشابهت مورد قبول است اما بالاتر از آن ممکن است ایجار مشکل کند.

مرحله پنجم: اکنون میتوانید مقاله خود را به نشریه سابمیت نمائید. سیستم سابمیت مجلات به دو گونه است. سیستم سابمیت آنلاین و سیستم سابمیت با استفاده از ایمیل. در سیستم آنلاین، درابتدا نویسنده باید عضو نشریه شود و حساب کاربری خود را ایجاد کند. پس از دریافت یوزر و پسوورد، میتواند اجزای مقاله را در جای مخصوص خود بارگذاری کند. پس از طی مراحل سابمیت، مقاله را میتوانید به مجله ارسال کنید. برای پیگیری مقاله هم با استفاده از یوزر و پسوورد و از طریق کارتابل نویسنده مسئول میتوانید پیگیر مقاله باشید. در سیستم ارسال از طریق ایمیل، دیگر یوزر و پسوورد و کارتابل شخصی وجود ندارد و نویسنده مسئول باید نسخه فرمت شده مقاله را به ایمیل مجله ارسال نماید. برای پیگیری مقاله هم کافی است درخواست خود را به سردبیر مجله ارسال کنید و منتظر پاسخگویی باشید.

مرحله ششم: در این مرحله، مقاله وارد مرحله داوری اولیه میشود. ابتدا مقاله از نظر اسکوپ و موضوع بررسی میشود، سپس برای داوری محتوایی، به چند داور ارسال میشود. پس از داوری، یا مقاله پذیرش میشود، یا اصلاحیه میخورد و یا اگر دارای ایرادات زیادی باشد، ریجکت میشود. در صورت پذیرش، نامه پذیرش به نویسندگان ارسال میشود و زمان حدودی چاپ مشخص میشود. در صورت ریجکت معمولا دلایل رد مقاله به نویسنده اطلاع داده میشود. حتی برخی از مجلات، نشریات پیشنهادی به نویسنده ارائه میکنند تا مقاله را به آن مجلات سابمیت نمائید.

چاپ مقاله برای دریافت امتیاز مصاحبه دکتری

یکی از آزمون های مهم داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع دکتری، آزمون مصاحبه است. در این آزمون، چند تن از اساتید وظیفه دارند به عنوان داور، سطح داوطلبان را ارزیابی کنند تا افراد شایسته تر بتوانند در این مقطع ادامه تحصیل دهند. اساتید از جنبه های مختلفی به ارزیابی متقاضیان میپردازند که مهمترین آن، رزومه پژوهشی آنهاست. رزومه پژوهشی در واقعا همان کتاب ها، مقالات و کارهای تخصصی رشته داوطلبان است که نشانگر فعالیت آنها در زمینه کاریشان است. همانطور که میدانید، در بین تمام فعالیت های پژوهشی، چاپ مقاله در نشریات معتبر بیشترین امتیاز را دارد و داوطلبانی که به این موضوع بیشتر اهمیت داده اند و امتیاز بیشتری در این بخش دریافت کنند، درصد موفقیت بالاتری خواهند داشت. کل امتیازات آزمون مصاحبه دکتری 100 امتیاز است که از این 100 امتیاز، 22 امتیاز، به چاپ مقالات علمی تعلق میگیرد که امتیاز چشم گیری است! البته چاپ مقاله در هر نشریه ای دارای امتیاز نیست و تنها مقالاتی که در مجلات معتبر پذیرش میگیرند، امتیاز دریافت میکنند.

چه مجلاتی در مصاحبه دکتری دارای امتیاز هستند؟

همانطور که میدانید، کیفیت یک مقاله علمی، از نمایه مجله ای که در آن چاپ شده مشخص میکنند. پس اگر مقاله ای با کیفیت داشته باشید اما آن را در نشریه نامعتبر چاپ کنید، مقاله با کیفیت شما هم بیکیفیت خواهد شد. از این رو در انتخاب نشریه دقت کنید. پایگاه های علمی متنوعی وجود دارند که آماده دریافت مقالات هستند که معتبرترین آنها عبارتند از، پایگاه ISI، اسکوپوس، ISC، پابمد و ... . معمولا مجلاتی که در این نمایه ها باشند و در لیست نامعتبر یا جعلی دانشگاه ها نباشند، قطعا در مصاحبه دکتری دارای امتیاز هستند. معمولا مجلات بسیار معتبر دارای 7 امتیاز و مجلات متوسط 3 الی 5 امتیاز خواهند داشت.

تصویر
 

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله، چاپ کتاب، ترجمه تخصصی، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


 

 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش