مراحل اداری و فنی چاپ کتاب

انتشار 5 بهمن 1396
مطالعه 3 دقیقه

برای چاپ یک کتاب ، باید برخی مراحل اداری و فنی گذرانده شود تا آن کتاب آماده ی چاپ گردد. در این مقاله قصد داریم به طور مفصل این مراحل را شرح دهیم.

مراحل اداری و فنی چاپ کتاب

مراحل اداری و فنی چاپ کتاب

آماده سازی اولیه: کتاب پس از آماده شدن توسط نویسنده یا مولف، تایپ، ویرایش و صفحه ارایی می شود و با در دست داشتن فایل  WORD ، جهت طی مراحل اداری و کسب مجوزات راهی می شود.

روند قانونی و مراحل اداری چاپ کتاب دارای چند قسمت است:

1. تنظیم قرارداد

در این مرحله بین نویسنده و ناشر  قراردادی منعقد می شود. این قرار داد می تواند حضوری یا غیر حضوری باشد. حتما در تنظیم قرارداد دقت شود تا امتیاز کتاب برای شما حفظ شود تا در اینده بتوانید در صورت تمایل ، انتشارات دیگری کتابتان را چاپ کنید.

2. دریافت شابک

عدد سیزده رقمی منحصر به فرد که توسط ناشر از خانه ی کتاب اخذ می گردد و برای درج امتیازات دانشگاهی نظیر دکترا ، ارتقا از استاد یاری به دانش یاری و از آن به پروفسری بسیار حائز اهمیت است. شابک ، اگر برای چاپ چندین کتاب استفاده شود و یا در سامانه ی کتاب درج نشده باشد باطل است و تمام امتیازات تعلق یافته سلب خواهد شد.

3. اخذ فیپا

جهت دریافت فهرست نویسی پیش از انتشار (فیپا) کتاب جهت ثبت به کتابخانه ی ملی فرستاده می شود. بعد از درج شابک در شناسنامه ی کتاب ، پرینت کتاب به همراه لوح فشرده و فرم تکمیل شده ی درخواست فهرست نویسی به کتابخانه ی ملی تحویل داده می شود و حدود ده روز طول می کشد تا به دست متقضی برسد. بعد از دریافت فیپا ، متقضی باید تمام اطلاعات ان را در صفحات اولیه ی کتاب (شناسنامه) درج کند. پس از ان کتاب جهت بررسی محتوا و دریافت مجوز راهی  وزارت ارشاد می شود.

4. اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

باید پرینت نسخه ی نهایی اماده شده کتاب را به همراه عنوان و شناسنامه و فیپا بصورت فایل PDF  اماده شود، سپس فرمت PDF  کتاب را با حجم 15 مگابایت یا کمتر درون یک لوح فشرده ذخیره کرد. ( شامل صفحات کتاب ، شناسنامه و برگ فیپا)

حتما ناشر یا مولف، کارت ملی خود، شماره ی شابم (برای کتاب های موسیقی) و شابک (برای دیگر کتب) ، اصل یا کپی فیپا و فرم مربوط به مجوز قبل از چاپ کتاب به صورت تایپ شده اماده ی ارائه باشد.

5. تهیه فیلم و زینک متن

در چاپ کتاب به صورت افست باید زینک متن تهیه شود(زینگ ورقی پلاستیکی یا فلزی است که در لیتوگرافی طرح مورد نظر روی ان چاپ می شود)

6. چاپ متن و جلد کتاب

پس از تهیه زینک در لیتوگرافی جهت چاپ، به چاپ خانه ارسال می شود و ناشر با در دست داشتن مجوز اقدام به چاپ کتاب می کند

7. انتخاب سلفون و یووی

در این مرحله برای جلوگیری از خط و خش معمولا روی جلد کتاب پوششی از سلفون می کشند.

8. صحافی کتاب

مرحله ی پایانی در آماده سازی کتاب است و بعد از عمل آن ترتیب فرم های چاپ شده متن کتاب بوسیله ی چسب سرد یا گرم به کتاب وصل میشود

9. دریافت مجوز پخش ( اعلام وصول )

این مجوز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود .مدت زمان صدور مجوز هیج وابستگی به موضوع کتاب ندارد و همیشه ظرف مدت 2 روز صادر می شود. این مجوز برای نویسنده کتاب بسیار حائز اهمیت است، زیرا بدون این مجوز پخش و نشر آن فاقد اعتبار قانونی است و امتیازات دانشگاهی و اساتیدی بدون این مجوز سلب خواهد شد و وجاهت قانونی ندارد.

10. تجدید چاپ

اگر ناشر بخواهد کتابی را تجدید چاپ کند، اگر در محتوای کتاب تغییری ایجاد نکند، بدون انجام کارها و مجوزات بالا میتواند کتاب را دوباره چاپ کند، اما اگر در محتوا تغییراتی ایجاد کرد باید تمام مراحل بالا را یک به یک دوباره طی کند.

 

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...

تصویر
 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش