مجلات Open Access چیست؟

انتشار 12 اسفند 1396
مطالعه 2 دقیقه

یکی از روشهای انتقال افکار ، چاپ مقاله علمی است و مجلات بهترین راه برای انتشار مقالات علمی هستند.یکی از معیار های طبقه بندی مجلات Open Access یا Close Access بودن مجلات است.

مجلات Open Access چیست؟

مجلات Open Access چیست؟

 

به مجلاتی  که محتوای مقاله به صورت آنلاین و بر روی وب سایت مجله قابل دسترس است و خوانندگان برای دانلود و استفاده از آن هیچ مانع پولی و یا موانع دیگری روبروی خود نمی‌بینند ، مجلات Open Access  می نامند. معمولاً مولف هزینه‌های چاپ و انتشار مقاله را می‌دهد تا خوانندگان بتوانند به صورت آزادانه به محتوای مقاله وی دسترسی پیدا کنند. به این معنی که مجله پولی که از خوانندگان مقاله دریافت می‌کند را از مولفین مقاله دریافت می‌کند.

در مقابل مجلاتی که اجازه دسترسی آزاد به مقالات وجود ندارد، در اصطلاح  مجلات کلوز اکسس close access گفته می شود. درنتیجه خوانندگان یا کتابخانه‌ها برای دسترسی به مقالات این نوع مجلات بایستی حق آبونمان مجلات را پردازند تا بتوانند از مقالات مندرج در آنها استفاده کنند. همچنین، در این مجلات بین مولفین مقاله و مجله قرار داد کپی رایت امضا می‌گردد و مجله حقوق اشتراک گذاری و تکثیر محتوای مقاله را به عهده می‌گیرد. بنابراین این مجلات برای خوانندگان تحت عنوان مجلات پولی می باشند.
 

تفاوت مجلات یا ژورنال های  اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access)

 

 

انتخاب بین ژورنال‌های اوپن اکسس (open access) و کلوز اکسس (close access) بر اساس معیارهای متفاوتی صورت می‌گیرد:

 

  1. مجلات کلوز اکسس (close access) معروف‌ تر و بین مجامع علمی و آکادمیک شهرت و اعتبار بیشتری دارند. زیرا بسیاری از آنها دارای ایمپکت فاکتور IF هستند.

  2. اما مجلات اوپن اکسس (open access) مجلاتی جدید هستند و معمولاً ضریب تاثیر IF ندارند. اما نداشتن ضریب تاثیر نمی‌تواند تنها ملاک انتخاب یا عدم انتخاب یک مجله باشد و می‌بایست به فاکتورهای دیگر هم توجه کرد.

  3. مجلات اوپن اکسس (open access) مدت زمان کمتری را برای چاپ و پذیرش مجلات تخصیص می‌دهند و معمولاً فرآیند پاسخ‌دهی آنها به مولفین کوتاه است.

  4. اما این فرآیند در مجلات کلوز اکسس (close access) معمولاً طولانی است مگر این که برای داوری سریع هزینه بالایی دریافت کنند و مقاله شما را داوری نمایند.

 

در مجلات Open Access یا همان دسترسی آسان ، به تمامی کاربران اجازه ی خواندن ، بارگذاری ، نسخه برداری ، توزیع ، چاپ ، نمایه دادن و بطور کلی استفاده ی قانونی از مطالب را می دهند.

هدف از فراهم ساختن مجلات Open Access ، دسترسی رایگان به نتایج تمامی آثار علمی ، داوری  و منتشر شده در مجلات تخصصی علمی پژوهشی برای همگان و به حداکثر رساندن ضریب تاثیر نتایج پژوهش های علمی است. منابع این مجلات میتوانند بهترین مکمل  برای منابع آن لاین کتابخانه باشند.

در مجموع مجلات اپن اکسس با رویکردی نو پا به عرصه گذاشته اند و محققین باید با استفاده از آن ها بر اطلاعات علمی در زمینه ی مطالعاتی خود بیفزایند. این مجلات در راستای بالا بردن و تقویت کردن زیر شاخه های علوم مختلف بوجود آمده اند و با مطالعه و استفاده ی رایگان آنها میتوان چندین منبع غنی علمی را در شاخه ی مطالعاتی خود بدست آورد.برای انتخاب ژورنال ها بسته به محتوای مقاله و زمان  و توجه به هزینه های چاپ مقالات ، دست به انتخاب مجلات میبریم.کارشناسان ما در موسسه انتشاراتی آذرگان آماده ی هر گونه مشاوره برای شما فرهیخته ی عزیز میباشد.

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
2 سال پیش
در پاسخ به:
آیا چاپ مقاله در ژرنال اوپن اکسس امتیازی هم دارد ؟ معمولا چقد هزینه میگیرند/
سلام روز بخیر الان اکثر دانشجویان مجبور هستند به مجلات پولی ارسال کنند، چون پذیرش گرفتن از مجلات رایگان مستلزم تدوین مقاله بسیار بروز و با کیفیت است و درصد پذیرش بالا نیست. هزینه بستگی به مجله دارد. لطفا چکیده و عنوان مقاله خود را برای ما ارسال کنید تا مجلات و شرایط دقیق ارسال شود. با تشکر
بازدیدکننده
سمیه
2 سال پیش
آیا چاپ مقاله در ژرنال اوپن اکسس امتیازی هم دارد ؟ معمولا چقد هزینه میگیرند/
بازدیدکننده
عاطفه
3 سال پیش
سلام من درحال نوشتن مقاله هستم و میخواهم برای Scientific report ژورنال Nature بفرستم. Scientific report این ژورنال برخلاف بقیه مدل های Nature چولی و اپن اکسس هست. میخواهم بدونم آیا فرستادن مقاله برای این بخش ارزش علمی دارد یا نه؟
بازدیدکننده
تیم پشتیبانی
4 سال پیش
سلام روز بخیر اگر سیستم مجله بصورت سابمیت رایگان یا پولی ، بصورا انتخابی باشد و شما سابمیت پولی را انتخاب کرده باشید ، اگر هزینه را واریز نکنید ، نامه پذیرش برای شما صادر نمیشود و با تنها تایید نمیشه از پایان نامه دفاع کرد.
بازدیدکننده
حامد
4 سال پیش
سلام.من یک مقاله برای مجله materials سابمیت کردم.فکر می کردم اوپ اکسسش اختیاریه. حالا اگر اکسپت شد و من پولی ندادم، چطور میشه؟آیا از تاییدیه چاپش میشه برای دفاع پایان نامه استفاده کرد.
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش