چاپ مقاله در نشریات معتبر اسکوپوس برای دریافت امتیاز پژوهشی مصاحبه دکتری

انتشار 5 خرداد 1401
مطالعه 5 دقیقه

در مصاحبه دکتری برای اینکه بتوانید درصد موفقیت خود را بالاتر ببرید، نیاز به چاپ مقاله در مجلات معتبر دارید. در این مطلب میخواهیم در مورد چاپ مقاله در نشریات معتبر اسکوپوس صحبت کنیم و بدانیم چاپ مقاله در این مجلات چند امتیاز پژوهشی دارد.

چاپ مقاله در نشریات معتبر اسکوپوس برای دریافت امتیاز پژوهشی مصاحبه دکتری

یکی از دشوارترین و پر استرس ترین آزمون های علمی افراد، آزمون مصاحبه دکتری است. این آزمون بدلیل ماهیت شفاهی و سوالات تخصصی و عمومی متنوع، برای اکثر متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری، چالش بزرگی بحساب میآید. اما بیشتر افرادی که استرس بیش از حدی دارند، بدلیل ناآمادگی آنها برای این آزمون است و طبعا شخصی که تا حدودی با روال این آزمون آشنا باشد و قبل از آزمون خود را آماده کند، دچار ترس و استرس کمتری میشود. درست است که نمیتوان تمام سوالات داوران جلسه را پیش بینی کرد، اما 80 درصد کلی روال جلسات مصاحبه، تقریبا به یک شکل پیش میرود. در ادامه با برخی از سوالات مهم مشترک اکثر آزمون های مصاحبه دکتری آشنا میشویم.

 • سوال 1: معرفی خود و شرح سوابق تحصیلی

 • سوال 2: توضیح در مورد پایان نامه کارشناسی ارشد

 • سوال 4: پاسخگویی به سوالات به زبان انگلیسی

 • سوال 5: ترتیب اولویت ها و هدف از تحصیل در مقطع دکتری

 • سوال 6: تمکن مالی دانشجو برای تحصیلی در مقطع دکتری (دانشگاه آزاد)

 • سوال 7: زمینه علمی و تحقیقاتی مورد علاقه

 • سوال 8: سوابق تحصیلی دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد، سوابق علمی از جمله چاپ مقالات علمی، کتاب ها و کنفرانس ها

نقش چاپ مقالات علمی در امتیازبندی مصاحبه دکتری چیست؟

معمولا هر فعالیت علمی مرتبط با رشته تخصصی، در آزمون مصاحبه دکتری دارای امتیاز است. یکی از مهمترین امتیاز های آزمون را بخش فعالیت های پژوهشی داوطلب تشکیل میدهد. در بین تمام فعالیت های پژوهشی، چاپ مقاله جایگاه ویژه ای دارد. در این بخش برای چاپ هر مقاله در مجلات معتبر، تا 7 امتیاز پژوهشی و در صورت داشتن چند مقاله، تا 22 امتیاز پژوهشی در نظر گرفته اند. در نظر داشته باشید کل امتیازات پژوهشی در آزمون مصاحبه دکتر ی، 40 امتیاز میباشد. همین کافی است که نقش و اهمین چاپ مقاله را در این آزمون بدانیم.

تصویر
 

مجلات اسکوپوس چه مجلاتی هستند؟

اسکوپوس یکی از نمایه‌های استنادی معتبر و شناخته‌ شده‌ است که اطلاعات کتاب‌ شناختی حدود 60 میلیون سند را در خود جمع‌آوری کرده‌است. همچنین این پایگاه علمی یکی از محصولات ناشر بزرگ ، الزویر (Elsevier)  است که استفاده از اطلاعات آن نیاز به اشتراک و پرداخت هزینه دارد. اسکوپوس همه حیطه‌های علوم که شامل علوم زیستی، فیزیک و شیمی و علوم اجتماعی می‌شود را در برمی‌گیرد. در مقایسه‌ای که با وب آو ساینس انجام شده، اسکوپوس حدود ۲۰ درصد پوشش بیشتری از آن داشته‌است اما مقالات قبل از سال ۱۹۹۵ راندارد بر خلاف وب آو ساینس که تا سال ۱۹۴۵ را شامل می‌شود وگوگل اسکالر نسبت به این پایگاه‌ها دقت کمتری دارد و اطلاعات مربوط به یادکرد در آن کمی معیوب است و دیر به دیر به روز رسانی می‌شود.

شاخص SJR

مجلات اسکوپوس مانند مجلات ISI که از ایمپکت فکتور برای اعتبار دهی ژورنال های خود بهره می برد ، اسکوپوس نیز از فاکتوری به نام SJR بهره می برد. شاخص SJR هر مجله بیانگر میانگین وزنی تعداد مقالاتی است که در نوشته‌های علمی دیگر استناد شده‌اند. به عبارتی تعداد ارجاعات به مقالات یک مجله، نشان دهنده SJR آن مجله است. این شاخص به لحاظ مفهومی شبیه به ایمپکت فاکتور impact factor است؛ با این تفاوت که در محاسبه ایمپکت فاکتور همه سایتیشن‌ها یکسان فرض می‌شود و هیچ کدام‌یک از این استنادها به دیگری برتری ندارد. ولی برای محاسبه SJR علاوه بر تعداد استنادها به اعتبار آن مجلات رفرنس داده شده هم توجه می‌شود

Quartile Score

 هنگامی که شما می‌خواهید مقاله‌ای را به عنوان مرجع جهت استناد به آن پیدا کنید، باید از اعتبار مقاله و مجله‌ای که آن مقاله را به چاپ رسانده است، اطمینان حاصل نمایید. هم‌چنین در صورتی که قصد دارید مقاله‌ای را در یک مجله خاص به چاپ برسانید می‌بایست از رتبه مجله در بین مجلات مشابه اطلاع داشته باشید. فاکتورهای گوناگونی می‌توانند در این مسیر شما را یاری کنند که یکی از آنها رتبه بندی مجلات بر اساس quartiles یا همان چارک‌ها می‌باشد.نمره Q یا Quartile Score در حقیقت برای رتبه‌بندی مجلات اسکوپوس استفاده می شود که در آن بر اساس هر طبقه‌ای که مجلات در آن قرار دارند، امتیازی بین Q1 تا Q4 به آنها تعلق می‌گیرد.

انواع تقسیم بندی مجلات اسکوپوس

 • مجلات اسکوپوس چارک 1 و2 ، جز مجلات درجه A قرار دارند.

 • مجلات اسکوپوس چارک 3 و4 ، جز مجلات درجه B قرار دارند.

نکته مهم: برای اینکه مطمئن شویم مجله ای SCOPUS  است ، به سایت  https://www.scimagojr.com/ مراجعه کرده و ISSN مجله را بررسی میکنیم.

تصویر
 

چاپ مقاله در نشریات معتبر اسکوپوس برای دریافت امتیاز پژوهشی مصاحبه دکتری

نشریات اسکوپوس جز مجلات معتبر و مورد تایید دانشگاه ها هستند که میتوانند در مصاحبه دکتری امتیاز آور باشند. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم، مجلات اسکوپوس از نظر کیفیت، به چهار چارک تقسیم بندی میشوند که در مصاحبه دکتری با توجه به کیفیت مجله، به مقاله داوطلبان امتیاز تعلق میگیرد.(البته این مورد را هم فراموش نکنید که امتیاز مقالات سلیقه ای است و هر داوری میتواند نسبت به تجربه و ارزیابی که از مقاله داوطلبان دارند به او امتیاز بدهند. در همین راستا برای مثال ممکن است یک مقاله در دانشگاه X، پنج امتیاز بگیرد و همان مقاله در دانشگاه Y، سه امتیاز دریافت کند)

 • مجلات اسکوپوس چارک 1: معمولا 7 امتیاز کامل در نظر میگیرند.

 • مجلات اسکوپوس چارک 2: معمولا 6 امتیاز در نظر میگیرند.

 • مجلات اسکوپوس چارک 3: معمولا 4 الی 6 امتیاز در نظر میگیرند.

 • مجلات اسکوپوس چارک 4: معمولا 3 الی 4 امتیاز در نظر میگیرند.

چاپ مقاله اسکوپوس در موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله، چاپ کتاب، ترجمه تخصصی، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.


لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...


 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش