برای چاپ کتاب چه مجوز هایی لازم است؟

انتشار 4 اسفند 1399
مطالعه 3 دقیقه

اگر تجربه چاپ کتاب ندارید و میخواهید اولین کتابتان را شروع کنید، محتوای این مقاله میتواند به شما کمک کند. در ادامه درمیابیم برای چاپ کتاب چه مجوز هایی لازم است.

برای چاپ کتاب چه مجوز هایی لازم است؟

یکی از بهترین راه های ثبت یافته ها، پژوهش ها و دیدگاه های مختلف علمی افراد، چاپ کتاب است. بسیاری از افراد به دلایل مختلف، نیاز دارند تا نوشته هایشان را چاپ کنند اما همانطور که میدانید، چاپ هر کتابی، مستلزم انجام کارهای اولیه و دریافت مجوزات از سازمان های خاصی است. در ادامه در مورد پروسه چاپ کتاب صحبت میکنم.

پروسه چاپ کتاب

آماده سازی فایل: شما هر کتابی، با هر موضوعی که بخواهد چاپ کنید، در ابتدا نیاز دارید که فایل اولیه آن را به صورت تایپ شده و آماده داشته باشید. در صورت نیاز بهتر است این فایل توسط یک ویراستار، ویرایش ادبی شود.

دریافت مجوز شابک: شابک مخفف عبارت "شماره استاندارد بین المللی کتاب" به اختصار ISBN نامیده میشود. شابک یک کد ۱۰ الی ۱۳ رقمی است که به هرکتاب منسوب می‌شود. باید توجه نمود که با تجدید چاپ یک کتاب شابک آن تغییر نمی‌کند. همچنین از سال ۲۰۰۷ به بعد شابک از ۱۰ رقم به ۱۳ رقم افزایش یافت تا بتوان کتاب‌های بیشتری را چاپ کرد. در ایران دریافت شابک از خانه کتاب انجام می‌گیرد. به این صورت که ناشر شابک‌هایی که از خانه کتاب دریافت کرده است را به یک کتاب نسبت می‌دهد و سپس فرم مربوطه را پر کرده و به خانه کتاب ارسال می‌کند. دریافت شابک از سایت www.isbn.ir انجام میشود و سریعا صادر میشود.

تصویر
 

صفحه آرایی: صفحه آرایی همان زیبایی ظاهری کتاب است. هر کتابی بسته به موضوع و محتوای خود دارای قطع و اندازه صفحات است که در صفحه آرایی باید این مورد تنظیم گردد. 

دریافت مجوز فیپا: فیپا که مخفف فهرست نويسي پيش از انتشار است شامل اطلاعاتی است که در پشت صفحه عنوان کتاب چاپ می‌شود. اداره كل پردازش و سازماندهي سازمان اسناد و كتابخانه ملي مسئول مستقيم صدور فيپا در ایران است و برای اخذ فیپا باید از طریق این سازمان اقدام کرد. برای دریافت فیپا، کتاب به کتابخانه ملی ارسال می‌شود که شامل شابک، پرینت کتاب و فایل آن در سی دی و در نهایت فرم تکمیل شده درخواست فهرست نویسی است. تحویل فیپا دو الی چهار هفته زمان می‌برد. میتوانید از سایت کتابخانه ملی به نشانی www.nlai.ir استفاده کنید.

دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی: در این مرحله پرینت کتاب به همراه فایل آن در قالب سی دی و اطلاعات مربوط به فیپا و شابک و همچنین طرح رنگی جلد برای صدور مجوز به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال می‌گردد. به طور معمول مجوز وزارت ارشاد یک هفته الی ۴ ماه بعد از تحویل کتاب صادر می‌شود که بستگی به موضوع کتاب دارد. کتاب‌های علمی و دانشگاهی معمولاً در کمترین زمان بررسی می‌شوند اما کتاب‌های شعر یا با موضوعات حساس ممکن است چند ماه پس از ارسال مجوز را دریافت نمایند. همچنین گاهی اوقات ممکن است برای دریافت مجوز نیاز به تغییرات و اصلاحاتی در محتوای کتاب باشد.

چاپ و صحافی: در این مرحله باتوجه به تعداد نسخه، کتاب صحافی و چاپ میشود. کتاب های زیر 200 نسخه به صورت دیجیتالی و کتاب های بالای 1000 نسخه به صورت آفست چاپ میشوند.

اعلام وصول: پس از اینکه کتاب به چاپ رسید، ناشر باید چند نسخه از آن را به وزارت ارشاد ارسال میکند. با دریافت اعلام وصول، عملاً فرایند چاپ کتاب به پایان میرسد.

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...

تصویر
 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش