اصول استخراج مقاله از پایان نامه

انتشار 14 اسفند 1396
مطالعه 2 دقیقه

برای استخراج و نگارش هر مقاله ای از پایان نامه ، هر دانشجویی باید اصول و قواعد خاصی را رعایت کند .در این بخش به توصیف کلی آن میپردازیم.

اصول استخراج مقاله از پایان نامه

اصول استخراج مقاله از پایان نامه

 

اهمیت نگارش یک مقاله

ارزش وجودی و غنای علمی  یک پایان نامه در تبدیل آن به مقاله مشخص میشود. اصالت کار و نو بودن مطلب یا احیاناً روش به کار بسته در پایان‌نامه و رساله با نگارش مقاله آشکار می‌شود و به اطلاع جامعه علمی می‌رسد. گاهی ممکن است پایان‌نامه و یا رساله ارزشمند باشد ولی چاپ و انتشار آن به‌صورت کتاب به‌سادگی امکان‌پذیر نباشد.به دلیل تعداد زیاد صفحات پایان نامه و طولانی بودن بعضی فصول و مشکلات چاپ آن ما را به نگارش یک مقاله ی پر محتوا سوق میدهد. انتشار مقاله هم آسان‌تر و هم بیان افکار نو و طرح‌های جدید در این قالب برای خوانندگان لذت‌بخش‌تر است. مقالات بدلیل حجم کم  در مقابل کتابهایی که حجم بالایی از صفحات را دارند، جذاب ترند.اطلاع رسانی یک مقاله سریع و صریح تر از یک کتاب است. دانشجویانی که مقالاتی چاپ کرده‌اند با اطمینان بیشتری از مواضع خود در پایان‌نامه و رساله دفاع می‌کنند و شنوندگان هم از این مطلب تأثیر می‌پذیرند.

در دانشگاه هایی که به نگارش مقاله اهمیت چندانی نمیدهند معمولا دانشجویان از خیر دو نمره گذشته و در انجام این کار مبادرت چندانی نمیکنند. اصرار استادان و اداره آموزش تحصیلات تکمیلی دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها از این جهت به نفع دانشجو است.دانشجویانی که مایل هستند در مقطع دکترا ادامه تحصیل دهند به نگارش مقاله باید توجه ویژه کنند. در دوره دکتری الزاماً دانشجو باید دست کم دو مقاله علمی و پژوهشی را به چاپ رسانده و یا مجوز لازم را اخذ کرده باشد. نگارش مقاله و یا مقالات و به ویژه مقالاتی که از پایان‌نامه استخراج می‌شود برای داوطلبان دوره‌های بالاتر و یا استخدام در مراکز علمی و پژوهشی بسیار مفید است.د رنظر داشته باشید دانشجویانی که در آزمون دکترا قبول میشوند ، اگر مقاله یا کتابی با نام خود چاپ نکنند در مصاحبه ی دکترا نمره ی لازم را بدست نمی آورند

اهمیت دیگر تهیه ی مقاله از پایان نامه ، ثبت اثر است. با  چاپ یک مقاله از کپی برداری و سو استفاده ی احتمالی دیگران از اثر شما از بین میرود.

چگونگی تهیه یک مقاله

تهیه و تنظیم یک مقاله از پایان نامه اصلا سخت نیست.اگر دانشجو روال کار را بداند و بخوبی پیش برود قطعا توانایی انجام آن را دارد.ساده ترین راه کوچک سازی و خلاصه کردن اصل پایان نامه است. اگر پایان نامه ی شما دارای ابعاد گوناگونی است ، میتوانید آن را به 2 یا حتی 3 مقاله تبدیل کنید.هنر یک دانشجو بعنوان نویسنده مقاله در تبدیل یک پایان نامه 100 صفحه ای در قالب یک مقاله ی 15 صفحه ای مشخص میشود.این کار باید طوری انجام شود که با کاهش حجم مطالب ، کیفیت آن افزایش یابد.

نوشتن چکیده و کلید واژه در تمام مقالات از اهمیت ویژه ای برخوردار است.چکیده ، صفحه ای است که عصاره ی تمام موارد مفید کل مقاله را ، با دارا بودن کلمات کلیدی در خود جای داده است.خواننده با خواندن این صفحه به مفهوم کلی از هدف نویسنده از نگارش این مقاله پی میبرد و کلمات کلیدی که مجموعا 4 الی 6 کلمه هستند به این صفحه ارزش بیشتری میبخشند.

در مجموع برای نوشتن یک مقاله ی خوب ، باید نکات مشخص با هدف خاصی را در ذهن خود داشته باشیم. برای اینکه کاملا با شکل کلی نگارش یک مقاله آشنا شوید مقاله ی گام های مفید برای استخراج مقاله از پایان نامه را مطالعه کنید.

 

 

 

 

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش