آمادگی برای مصاحبه دکتری با چاپ مقاله

انتشار 14 تیر 1399
مطالعه 5 دقیقه

یکی از الزامات موفقیت در آزمون مصاحبه دکتری، داشتن مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین المللی است. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

آمادگی برای مصاحبه دکتری با چاپ مقاله

برای داوطلبان ورود به مقطع دکتری، جلسه مصاحبه، مهمترین و سخترین آزمون علمی، بشمار میرود. کسانی که تجربه حضور در این جلسه را دارند بخوبی میدانند که تنها 15 دقیقه زمان دارند تا با ارائه رزومه قوی در کنار پاسخگویی به سوالات، از داوران امتیازات لازم را دریافت کنند. این آزمون معمولا دارای 100 امتیاز است که 40 امتیاز آن به فعالیت پژوهشی ، 30 امتیاز به فعالیت آموزشی و 30 امتیاز هم به خود جلسه آزمون اختصاص می دهند

جدول نحوه محاسبه امتیازات پژوهشی (حداکثر ۴۰ امتیاز)

نحوه ارزیابی

حداکثر امتیاز

نوع فعالیت

ردیف

- هر مقاله تا ۷ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

- گواهی ثبت اختراع بین المللی تا ۷ و داخلی تا ۵ امتیاز

- برگزیدگی داخلی تا ۳ و خارجی تا ۷ امتیاز

۲۲ امتیاز

۱-۱ مقالات علمی - پژوهشی (داخلی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

۲-۱ گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران

۳-۱ برگزیدگان در جشنواره علمی معتبر

1

هر مقاله تا ۲ امتیاز مطابق آیین نامه ارتقاء

۶ امتیاز

مقالات علمی - ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

2

خارجی تا ۲ و داخلی ۱ امتیاز

۴ امتیاز

مقالات چاپ شده در کنفرانس های معتبر (داخلی یا خارجی)

3

 

۴ امتیاز

تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

4

عالی تا ۴ و بسیار خوب تا ۲ امتیاز

۴ امتیاز

کیفیت پایان نامه کارشناسی ارشد

5

 

۴۰ امتیاز

جمع

جدول نحوه محاسبه امتیازات آموزشی (حداکثر ۳۰ امتیاز)

ردیف

نوع فعالیت

حداکثر امتیاز

نحوه ارزیابی

۶

معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی

تا ۶ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۷

معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته

تا ۵ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۸

طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی

۳ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۹

طول مدت تحصیل در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته

۳ امتیاز

طبق نظر کمیته مصاحبه کننده

۱۰

برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی

۵ امتیاز

رتبه ۱ تا ۳، ۵ امتیاز. رتبه ۴ تا ۶، ۴ امتیاز، رتبه ۷ تا ۹، ۳ امتیاز، رتبه ۱۰ تا ۱۲، ۲ امتیاز، رتبه ۱۳ تا ۱۵، ۱ امتیاز

۱۱

مدرک زبان معتبر

۸ امتیاز

طبق جدول مرتبط با زبان

جمع

۳۰ امتیاز

 

جدول امتیاز آزمون یا مصاحبه پذیرفته شدگان مرحله دوم آزمون دکتری (حداکثر۳۰ امتیاز)

نوع فعالیت

حداکثر امتیاز

نحوه ارزیابی

جمع امتیاز آزمون تخصصی یا مصاحبه

۳۰ امتیاز

بر اساس فراخوان (اطلاعیه منتشره)

آمادگی برای مصاحبه دکتری با چاپ مقاله

همانطور که در جداول بالا ملاحظه فرمودید، امتیازات پژوهشی مهمترین امتیازات، و در بین امتیازات پژوهشی، امتیاز چاپ مقاله دارای بیشترین امتیاز ممکن برای تقویت رزومه دکتری است. از این  رو میتوان حساسیت و هم چنین ارزش چاپ مقالات علمی را متوجه شد. در ادامه با عنوان و درجه بندی مجلات علمی آشنا خواهیم شد.

انواع مجلات بین المللی

مجلات ISI: به صورت کلی مجلات ISI ، به دو دسته مجلات ایمپکتدار (JCR) و مجلات بدون ایمپکت (ISI Listed) تقسیم بندی میشوند. مجلات JCR جز مجلات درجه A و مجلات ISI Listed جزء مجلات درجه B تقسیم بندی میشوند.

مجلات اسکوپوس: رتبه بندی مجلات اسکوپوس بر اساس quartiles یا همان چارک‌ها می‌باشد. نمره Q یا Quartile Score در حقیقت برای رتبه‌بندی مجلات اسکوپوس استفاده می شود که در آن بر اساس هر طبقه‌ای که مجلات در آن قرار دارند، امتیازی بین Q1 تا Q4 به آنها تعلق می‌گیرد. مجلات کیو 1 و 2، جز مجلات درجه A، و مجلات کیو 3 و 4 جز مجلات درجه B قرار میگیرند.

مجلات ISC: مجلات استنادی علوم جهان اسلام هم مانند مجلات ISI، از ضریب تاثیر  ISC بهره میبرند و معمولا بعد از مجلات ISI و اسکوپوس در مرتبه C قرار میگیرند.

تصویر
 

انواع مجلات بین المللی

مجلات علمی پژوهشی: مقالاتی که در این مجلات مجوز چاپ میگیرند، باید بر پایه پژوهش های توصیفی یا آزمایشی انجام گیرند و باید در تمام بخش های مقاله، نوآوری مشهود باشد. این مجلات در داخل کشور جزء مجلات درجه A قرار دارد.

مجلات علمی ترویجی: معمولا مجلاتی هستند که به چاپ مقالات مروری در حوزه تخصصی خاصی میپردازند، مقالاتی که در این مجلات چاپ میشوند، معمولا کمترین امتیاز پژوهشی را نسبت به مقالات ژورنالی دیگر دریافت میکنند.

فرآیند داوری مقاله در یک مجله

*در درجه نخست اینکه اگر مقاله‌ای را به ژورنال معتبری ارسال می‌کنید باید بدانید که پروسۀ داوری و اعمال نظر طولانی است. لذا داشتن صبر و حوصله و پرهیز از رفتارهای عجولانه (هر روز به دفتر مجله زنگ زدن و ایمیل مدام به سردبیر و ...) گام اول برای دریافت پذیرش است.
*به منظور پی بردن به میانگین زمان داوری تا پذیرش مقالات در مجلات، بهترین مسیر مراجعه به تاریخ­های دریافت، اصلاح، و پذیرش مقاله است که در غالب ژورنال­ها در درون متن مقاله قید می­شود. پس با دقت در این تاریخ‌ها می­توان زمان تقریبی فرآیند داوری را دریافت.
*ادیتورها معمولاً مقالات بهتر را در اولویت قرار می­دهند. یعنی شما شاید دو مقاله را هم زمان و با سطوح علمی متفاوت در یک ژورنال معتبر سابمیت (ارسال) کنید، ولی ادیتور مقالۀ­ بهتر را زودتر به داوران ارسال می‌کند.
*به این نکته هم توجه بفرمایید که به هر حال اعتبار نویسنده نیز در تسریع فرآیند اعلام نظر ژورنال بسیار مؤثر است !! قطعاً افرادی که دارای اعتبار علمی بالاتر هستند و در آن ژورنال دارای مقاله می‌باشند و به ‌ویژه داوری مقالاتی را در ژورنال مذکور انجام داده‌‌اند، در اولویت قرار می­گیرند. هرچند این اولویت قطعی و رسمی نیست اما به هر حال از نظر روانی اثراتی را بر جای می‌گذارد.

تجربه نشان داده اگر استادتان در یکی از مجلات معتبر داخلی یا خارجی مقاله به چاپ رسانده ، بهتر است نام استاد را به عنوان یکی از نویسندگان قرار داده ، در بخش منابع به مقاله ایشان رفرنس داده و مقاله را به همان مجله سابمیت کنید.

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید. 

تصویر
 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش