اخذ فیپا و مجوز چاپ کتاب

انتشار 15 فروردین 1397
مطالعه 4 دقیقه

موسسه آذرگان: از اصلی ترین مراحل چاپ کتاب، اخذ مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد، فیپا و شابک می باشد.

اخذ فیپا و مجوز چاپ کتاب

فیپا چیست؟

فیپا یا فهرست نویسی پیش از چاپ ، عبارت است از فهرست نویسی توصیفی و تحلیلی کتاب، پیش از نشر آن که در صفحه ی شناسنامه کتاب درج می گردد. در واقع تهیه ی اطلاعات کتاب شناختی برای شناسایی و بازیابی یک کتاب بر مبنای ضوابط و استاندارد های بین المللی ، قبل از انتشار آن کتاب است.

این طرح به شکل غیر رسمی از سال 1870 در آمریکا پیشنهاد شد و برای اولین بار توسط کتابخانه ی کنگره ی امریکا ، در سال 1901 آغاز شد. در حال حاضر اکثر کشور ها از این طرح استقبال کرده اند.
در ایران نیز در اسفند سال 1374 طرح اجرایی فیپا توسط کتابخانه ی ملی به هیئت دولت ارائه شد که تصویب نامه ی آن در تاریخ 1375/8/12 به کتابخانه ی ملی ابلاغ شد و مسئولیت اجرایی آن به این نهاد داده شد و در سال 1377 کتابخانه ی ملی با همکاری وزارت ارشاد اسلامی اجرای طرح را به طور رسمی آغاز کرد.
اکنون بیش از 90 درصد کتب منتشر شده، با این اطلاعات منتشر می شوند. سالانه حدود یک میلیارد تومان صرفه جویی ، حاصل اجرای این طرح تخمین شده است. با ارسال فایل کتاب به کتابخانه ی ملی فیپا اخذ می شود.

مراحل کار فیپا

 1. تحویل کتاب و مدارک لازم

 2. تکمیل فرم پرسشنامه

 3. بررسی و کنترل فرم توسط کتابخانه

 4. ثبت اطلاعات کتاب شناختی در دفتر مخصوص

 5. انجام عملیات فهرست نویسی

 6. ورود اطلاعات به رایانه

 7. تهیه برگه فهرست نویسی

 8. تحویل کتاب همراه با کارت فهرست نویسی به ناشر

ناشر نمونه ای از کتاب را که می تواند به صورت متن تایپ شده بدون جلد باشد با صفحه عنوان کامل و دقیق به دفتر فیپا تحویل می دهد. همه تغییرات باید در صفحه عنوان اعمال شده و شماره شابک نیز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت شده باشد.
در صورتی که کتاب ، ترجمه شده است تصویر صفحه عنوان به زبان اصلی نیز همراه با کتاب باید تحویل شود. نمونه اوزالید (چاپ شده )کتاب نیز پذیرفته می شود و اگر کتاب تجدید چاپ و بدون ویرایش باشد ارائه چاپهای قبلی نیز بلامانع است . پس از تکمیل فرم پرسشنامه توسط ناشر و ثبت اطلاعات مورد نیاز فرم توسط دفتر فیپا کنترل می شود.
بعد از رفع ایرادات و یادداشت اطلاعات کتاب شناختی لازم در دفتر مخصوص کتاب برای فهرست نویسی و امور مرتبط به بخش فهرست نویسی ارسال می شود.
پس از دریافت کاربرگه فهرست نویسی و تایپ اطلاعات ، کارت تایپ فهرست نویسی از بخش مذکور تحویل گرفته می شود و پس از کنترل نهایی همراه با نمونه کتاب دریافت شده به ناشر تحویل داده می شود.
فرآیند فیپا بین ۳ تا ۶ روز طول می کشد.

در موارد زیر کتاب نیاز به فهرست نویسی مجدد خواهد داشت:

۱ تغییر عنوان

۲ ـ تغییر نام مترجم ، اضافه شدن یا کم شدن

۳ ـ تغییر نام ناشر، اضافه شدن یا کم شدن

۴ ـ حذف و یا اضافه شدن  فروست (سری)

۵ ـ اضافه یا کم شدن تعداد صفحات کتاب

۶ ـ ویرایش کتاب

۷ ـ تغییر قطع کتاب

* علاوه بر موارد فوق، هر عنوانی که تجدید چاپ می شود باید مجدداً در برگه فهرست کتابخانه ملی ضبط شود.

دریافت مجوز چاپ کتاب از سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی

بعد از طی مراحل  آماده سازی و تهیه فایل اولیه ، نویسنده باید بدنبال یک موسسه و ناشر مناسب  و قابل اعتماد ، جهت پیگیری مراحل اداری و اخذ مجوزات مختلف باشد.

 1. فایل کتاب برای خانه کتاب توسط انتشارات ارسال می گردد و یک شابک اختصاصی برای کتاب ثبت و معرفی می شود (ناشر باید یک کد سیزده رقمی منحصر به فرد که تحت عنوان شابک شناخته می‌شود را به اثر اختصاص دهد که یک شماره‌ی استاندارد بین‌المللی کتاب است و جهت شناسایی اثر در سطح ملی و بین المللی به کار می‌رود)

 2. ارسال فایل کتاب برای کتابخانه ملی توسط انتشارات جهت گرفتن فیپا کتاب ناشر اثر را جهت دریافت فهرست‌ نویسی پیش از انتشار (فیپا) در وب سایت کتابخانه ملی به ثبت می‌رساند

 3. ارسال فایل کتاب و طرح جلد کتاب برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و درخواست دریافت مجوزهای لازم، در این مرحله با توجه با نوع و موضوع کتاب که تخصصی، علمی، کودکان، دینی و مذهبی و …باشد، فایل کتاب برای مراجع و اشخاص ذیصلاح ارسال می گردد و ویرایشات و یا تائید نهایی کتاب صورت می پذیرد. (این مرحله  زمانبرترین مرحله در روند مراحل چاپ کتاب می باشد که ممکن است برای برخی کتب به چندین ماه نیز به طول بیانجامد)

 4. چاپ کتاب و دریافت اعلام وصول (در آخرین مرحله پس از چاپ کتاب، باید تعدادی مشخص از نسخه‌های کتاب جهت دریافت اعلام وصول به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تحویل گردد)

 5. تحویل کتاب به نویسنده با توجه به نوع قرارداد منعقد شده

 

موسسه آذرگان

موسسه آذرگان فعالیت خود را با اجماع دانشجویان و محققان نخبه کشور ، از سال 91 آغاز کرده و در زمینه های پذیرش و چاپ مقاله ، چاپ کتاب ، ترجمه تخصصی ، تبدیل پایان نامه به کتاب و ... به ارائه خدمات میپردازد. همچنین این موسسه ، توانسته است به کمک محققان بنام کشور ، با رایزنی و تعامل مناسب با ژورنال ها و مجلات معتبر بین المللی در بخش چاپ مقاله، درصد پذیرش مقالات را تا حد زیادی تضمین کند و این نوید را به دانشجویان و اساتید گرانقدر بدهد که میتوانند در بخش چاپ مقاله، با خیال راحت مقالاتشان را با تضمین بالا به چاپ برسانند.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده با کارشناسان موسسه تماس بگیرید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود کلیک فرمائید.

لطفا ما را در اینستاگرام همراهی کنید...

تصویر
 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

پرسش ها و دیدگاه های کاربران
سوال یا دیدگاه شما
سوال یا دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
چاپ مقاله
اطلاعات بیشتر
استخراج مقاله
اطلاعات بیشتر
پارافریز تخصصی
ثبت سفارش
فرمت بندی مقاله
ثبت سفارش
ترجمه تخصصی
ثبت سفارش
ویراستاری تخصصی
ثبت سفارش
ترجمه مولتی‌مدیا
ثبت سفارش
گویندگی
ثبت سفارش
ترجمه همزمان
ثبت سفارش
تولید محتوا
ثبت سفارش